دوستان عزیز، در حال حاضر در اتصال به درگاه پرداخت دچار مشکل هستیم. لطفاً، به منظور ثبت سفارش، پرداخت و دریافت محصول مورد نظر با استفاده از دکمه واتس اپ قرار گرفته در قسمت پایین سمت چپ وبسایت با ما ارتباط بگیرید. با تشکر.

معرفی و کاربردهای فایل .gitignore در گیت (Git)

پرووید

دسته های مقالات

مقدمه ای بر فایل .gitignore

در Git، فایل‌هایی که در مخزن قرار می‌گیرند، شامل تمامی تغییرات و تاریخچه‌ی کاملی از پروژه هستند. اما در بعضی موارد، بخشی از فایل‌ها و پوشه‌ها را نمی‌خواهیم در تاریخچه Git ذخیره کنیم. به عنوان مثال، فایل‌های زباله، فایل‌های کش، فایل‌های محلی و تنظیمات محلی ممکن است برای تاریخچه Git بی‌اهمیت باشند. در این مواقع، می‌توان از فایل .gitignore استفاده کرد تا مشخص کنیم کدام فایل‌ها و پوشه‌ها باید در تاریخچه Git صرف نظر شوند.

فایل .gitignore

فایل .gitignore یک فایل است که در ریشه مخزن قرار می‌گیرد و شامل الگوهایی است که نشان می‌دهد کدام فایل‌ها و پوشه‌ها باید در تاریخچه Git صرف نظر شوند. الگوهای موجود در فایل .gitignore می‌توانند متناسب با نیازهای پروژه و نوع فایل‌ها و پوشه‌هایی که باید نادیده گرفته شوند، تعریف شوند.

فرمت فایل .gitignore

فایل .gitignore نیز یک فایل است که در ریشه مخزن قرار می‌گیرد و با نام .gitignore ذخیره می‌شود. این فایل شامل الگوهایی است که نشان می‌دهد کدام فایل‌ها و پوشه‌ها باید در تاریخچه Git صرف نظر شوند. الگوهای موجود در فایل .gitignore نیز باید متناسب با نیازهای پروژه و نوع فایل‌ها و پوشه‌هایی که باید نادیده گرفته شوند، تعریف شوند. فرمت نوشتاری فایل .gitignore شامل الگوهایی است که می‌توان با استفاده از کاراکترهای واژگانی یا عبارات منظم، فایل‌ها و پوشه‌هایی که باید در تاریخچه Git صرف نظر شوند، تشخیص داد.


# این یک کامنت در فایل .gitignore است
# نادیده گرفتن فایل با نام secret.txt
secret.txt

# نادیده گرفتن همه فایل‌های .log
*.log

# نادیده گرفتن پوشه‌ای به نام temp
/temp/

# نادیده گرفتن فایل‌های با پسوند .tmp در داخل پوشه logs
logs/*.tmp

نتیجه گیری

استفاده از فایل .gitignore برای مشخص کردن فایل‌ها و پوشه‌هایی که باید در تاریخچه Git صرف نظر شوند، بسیار مفید است. با تعریف الگوهای متناسب با نیازهای پروژه، می‌توانیم فایل‌های مزاحم و غیرضروری را از تاریخچه Git حذف کرده و مخزن را تمیزتر و کوچکتر نگه داریم. در پایان توصیه می کنیم برای یادگیری هر چه بهتر این مطالب از پکیج کامل آموزش گیت (Git) استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *