در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با 5 اشتباه رایج در HTML5 – قسمت پنجم صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

عدم استفاده از قابلیت های جدید HTML5

همانطور که قبلاً گفته شد، HTML5 دارای ویژگی های بسیار زیادی می باشد که اغلب توسط برنامه نویسان و توسعه دهندگان در نظر گرفته نمی شوند. بسیاری اوقات دیده شده که برنامه نویسان با وجود در دسترس بودن این قابلیت ها هنوز هم سعی در استفاده کردن از کدهایی را دارند که در ورژن های قبلی HTML استفاده می کردند.

به عنوان مثال، در HTML5 به راحتی می تواند موضوع client-side validation را پیاده سازی کرد. با استفاده از این قابلیت، داده های کاربر در مرورگر وی و قبل از ارسال آنها به سمت سرور اعتبارسنجی می شوند. با وجود این قابلیت، بسیاری از توسعه دهندگان هنوز هم از جاوا اسکریپت برای این کار استفاده می کنند. البته این موضوع می تواند به دلیل حفظ سازگاری با نسخه های قبلی باشد ولی این موضوع توجیه خوبی نیست. چرا که به راحتی می توان از هر دوی این قابلیت ها (HTML و جاوا اسکریپت) در کنار هم استفاده کرد.

به عنوان مثال دیگری در رابطه با در نظر نگرفتن قابلیت های جدید HTML5 می تواند به بحث کنترلهای درون فرم ها اشاره کرد. در نسخه های قبلی از HTML، برنامه نویس مجبور بود که کنترلهای مربوط به یک فرم را درون تگ <form></form> قرار دهد در صورتی که این موضوع با اضافه شدن یک attribute به تگ ها با نام form حل شده است. با استفاده از این موضوع به راحتی می توان کد زیر را نوشت:

<form action="demo_form.asp" id="form1">

First name: <input type="text" name="fname"><br>

<input type="submit" value="Submit">

</form>

Last name: <input type="text" name="lname" form="form1">

در این کد، دیده می شود که input آخر بیرون از form تعریف شده است ولی با استفاده از ویژگی form مشخص کرده است که متعلق به form1 است. داده ی درون این input هم در submit شدن فرم به طرف demo_form.asp فرستاده می شود. در مورد این قابلت هم در بسته ی آموزش ویدئویی HTML5 صحبت کرده ایم.

سخن آخر

بدون شک در جنگ بین مرورگرهای موجود برای پیاده سازی HTML5، این برنامه نویسان هستند که ضربه ی شدیدی می خوردند و می بایست نگران بسیاری از موضوعات کوچک و بزرگ باشند. اما، به عنوان یک توسعه ی دهنده ی تحت وب اگر بتوانیم قابلیت های جدید HTML5 را به خوبی بشناسیم و از آنها به درستی استفاده کنیم، می توانیم فضای اینترنت را یک مرحله به جلو حرکت دهیم.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد.  لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش اشتباه رایج در استفاده از HTML5 مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *