در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با ساخت یک پروژه ASP.NET Web API صحبت خواهیم کرد.

ساخت یک پروژه Web API

در این قسمت از این آموزش از وب سایت پرووید در رابطه با ساخت یک پروژه ASP.NET Web API با استفاده از ویژوال استودیو با همدیگر صحبت خواهیم کرد. در واقع شما در ساخت یک پروژه Web API دو روش را میتوانید در اتخاذ کنید.

  1. ساخت یک پروژه Web API با استفاده از MVC
  2. ساخت یک پروژه Web API به صورت Stand-alone

ساخت یک Web API با استفاده از MVC

با استفاده از ویژوال استودیو و الگویی که برای ساخت پروژه های Web API در نظر گرفته است می توانید یک پروژه Web API را بر اساس یک پروژه ی ASP.NET MVC بسازید. این پروژه حاوی تمامی رفرنس های مورد نیاز برای شروع به کار با Web API می باشد.

آموزش ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0 دیدن کنید.

به منظور انجام این کار ویژوال استودیو را باز کرده و بر روی منوی File رفته و گزینه New Project را انتخاب کنید. این باعث می شود که پنجره زیر که برای ساخت یک پروژه جدید استفاده می شود باز شود.

در این پنجره به قسمت Visual C# رفته و بعد بر روی گزینه ی Web کلیک کرده و از سمت راست گزینه ASP.NET Web Application را انتخاب کنید و یک نام برای پروژه در نظر گرفته و روی دکمه OK کلیک کنید. این موضوع باعث می شود که پنجره بعدی به شکل زیر ظاهر شود.

در این پنجره بر روی گزینه Web API کلیک کنید. دقت کنید که با استفاده از این پنجره چک باکس های مربوط به دو گزینه ی MVC و Web API انتخاب شده و غیر فعال هستند. این به این معنی است که تمامی فولدر ها و رفرنس های مورد نیاز برای ساخت یک پروژه MVC و Web API برای شما در نظر گرفته می شود. با کلیک کردن بر روی دکمه OK پروژه شما در درون ویژوال استودیو ساخته می شود.

این پروژه شبیه یک پروژه معمولی MVC است که به همراه دو فایل بسیار خاص برای Web API ساخته می شود. این دو فایل عبارت هستند از WebApiConfig.cs در فولدر App_Start و فایل ValuesController.cs در فولدر Controllers که هر دو را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

فایل WebApiConfig.cs به منظور پیکربندی Route ها می باشد. شما می‌توانید Route ها و بقیه مسائل مربوط به Web API را پیکربندی کنید. این فایل شبیه به فایل RouteConfig.vs است که برای پیکربندی پروژه های MVC مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاکه بر این یک Controller پیش فرض در درون فولدر Controllers با نام ValuesController.cs قرار گرفته است. در رابطه با این فایل در قسمت بعدی صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *