در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با بررسی Routing در ASP.NET Web API #2 صحبت خواهیم کرد.

بررسی Routing در Web API

تصویر زیر پارامترهای مختلف متد MapHttpRoute را نشان می دهد.

به طور مثال فرض کنید که یک HTTP Request را به شکل زیر دریافت کرده ایم.

بسته ی آموزش اصول برنامه نویسی در ASP.NET Core

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش اصول برنامه نویسی در ASP.NET Core دیدن کنید.

GET http://localhost:1234/api/values/ HTTP/1.1
User-Agent: Fiddler
Host: localhost: 60464
Content-Type: application/json

با در نظر گرفتن Route ی با نام DefaultApi که در درون کلاس WebApiConfig پیکربندی شده است HTTP Request بالا توسط Action Method ی با نام Get از Controller ی با نام ValuesController هندل خواهد شد چرا که HTTP Method مربوط به این HTTP Request از نوع Get است و URL مربوطه http://localhost:1234/api/values است که با Route Template ای که به صورت /api/{controller}/{id} تعریف کرده ایم مطابقت می‌کند.

در این Route Template پارامتر {controller} و ValuesController خواهد بود. به طور پیش‌ فرض این Route Template یک پارامتر با نام id را به صورت اختیاری تعریف کرده است. اگر id در HTTP Request وارد نشود در نظر گرفته نمی شود. دقت کنید که HTTP Method مربوط به این HTTP Request از نوع Get است بنابراین یک Action Method با نام Get از یک Controller با نام ValuesController اجرا خواهد شد.

بسته ی آموزش اصول برنامه نویسی در ASP.NET Core

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش اصول برنامه نویسی در ASP.NET Core دیدن کنید.

و اما اگر فریم Web API نتواد Controller و Action Method مربوط به این HTTP Request را پیدا کند یک Error Response با کد 404 بر می‌گرداند. تصویر زیر به طور دقیق فرآیند Routing در Web API را به شما نشان می دهد.

در جدول زیر مثال های دیگری از فرآیند Routing در Web API و انتخاب Action Method و Controller متناسب با یک HTTP Request را مشاهده می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *