در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با ارتباط اپلیکیشن Xamarin Forms و ASP.NET Core Web API #1 صحبت خواهیم کرد. Xamarin Forms تکنولوژی مایکروسافت برای ساخت برنامه های cross-platform است.

با یکی دیگر از آموزش های رایگان وبسایت پرووید در حوزه ی ASP.NET Core و Xamarin Forms در خدمت شما هستیم. در این آموزش قصد داریم نحوه ی برقراری ارتباط بین یک برنامه ی Xamarin Forms و backend service های ASP.NET Core را با شما بررسی کنیم. در همین ابتدا توصیه می کنیم که به منظور یادگیری هر چه بهتر مفاهیم مطرح شده در این آموزش از بسته ی آموزش ویدئویی پروژه محور ساخت اپلیکیشن پیشرفته موبایل با Xamarin.Forms استفاده کنید. ضمناً، می توانید از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0 نیز به منظور یادگیری مفاهیم مربوط به Web API و backend service ها استفاده کنید.

ساخت یک native mobile app

همانطور که ممکن است بدانید mobile application هایی که در xamarin forms ساخته می شوند بر روی platform های مختلف از قبیل اندروید و iOS و UWP به صورت native اجرا می شوند. این موضوع در بسته ی آموزش ویدئویی عمیق Xamarin Forms و ساخت برنامه های Cross-Platform مطرح شده است. در این آموزش ما قصد داریم یک client application با نام ToDORest را که با استفاده از Xamarin Forms نوشته شده است را استفاده کنیم. به منظور انجام این کار، می توانید این mobile application را دانلود کرده و کار را آغاز کنید.

در درون پروژه ی دانلود شده خواهید دید که یک پروژه ی ASP.NET Web API 2 نیر قرار دارد که ما در این آموزش آن را با یک برنامه ASP.NET Core جایگزین خواهیم کرد. دقت کنید که این تغییر هیچ تاثیری بر روی روند کار client application نخواهد داشت. در تصویر زیر نمایی ساده را از برنامه ی Todo را می بینید.

قابلیت های برنامه ی Todo

در زبان انگلیسی کلمه ی To Do به معنی کارهایی است که باید انجام دهیم. در واقع این برنامه نیز به منظور مدیریت همین کارهای روزمره نوشته شده است.

برنامه ی مذکور قابلیت لیست کردن، اضافه کردن، حذف کردن و به روز رسانی تعدادی To-Do item را دارد. هر کدام از این آیتم ها از property هایی با نام های ID، Name و Notes تشکیل شده است. همچنین یک property با نام Done که مشخص کننده ی این موضوع است که آیا یک To-Do item انجام شده است یا نه. همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید view ابتدایی برنامه یک لیست از ایتم ها را نشان می دهد و همچنین مشخص می کند که آیا یک ایتم انجام شده است یا نه. با استفاده از دکمه ی + که در قسمت بالایی صفحه مشاهده می کنید می توانید یک To-Do item جدید اضافه کنید. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

این کار به آسانی به وسیله ی navigation در Xamarin Forms قابل انجام است. در رابطه با navigation در بسته ی آموزش ویدئویی عمیق Xamarin Forms و ساخت برنامه های Cross-Platform صحبت کرده ایم.

علاوه بر قابلیت اضافه کردن یک ایتم جدید، اگر بر روی یکی از ایتم ها که در view ابتدایی برنامه در یک لیست نشان داده شده اند tap (یعنی با انگشت فشار دهید.) کنید به view زیر navigate می کنید.

با استفاده از این view می توانید property های Name، Notes و Done را تغییر دهید و یا یک ایتم را حذف کنید.

این mobile application طوری پیکربندی شده است که از backend service های host شده در developer.xamarin.com استفاده کند. این backend service ها امکان انجام تعدادی operation های read-only را می دهند. به منظور تست کردن این mobile application با برنامه ی ASP.NET Core ای که در قسمت بعد خواهید ساخت باید یک constant با نام RestUrl را اپدیت کنید. برای انجام این کار به پروژه ی ToDoREST رفته و فایل Constants.cs را باز کنید و RestUrl را با IP سیستم خودتان تنظیم کنید. دقت کنید که IP تنظیم شده نباید 127.0.0.1 و یا حتی localhost باشد چرا که این آدرس از روی device emulator استفاده می شود از روی ویندوز. ضمناً می توانید port number را هم با مقدار 5000 تنظیم کنید. برا این که تست کنید که برنامه بتواند با اجرا شدن در emulator با backend service ها کار کند، firewall را غیرفعال کنید. کد زیر نحوه ی تغییر دادن RestUrl را نشان می دهد.

public static string RestUrl = "http://192.168.1.207:5000/api/todoitems/{0}";

در این قسمت توصیه می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی برنامه نویسی سرویس گرا WCF RIA استفاده کنید.

در قسمت بعدی از آموزش در رابطه با ساخت پروژه ی ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *