کارگاه آموزشی ریفکتورینگ در توسعه ی نرم افزار در این قسمت از وبسایت آموزش برنامه نویسی پرووید به شما معرفی می شود.

موضوع این کارگاه آموزشی چیست؟

ریفکتورینگ هنر نوشتن کدهای بهتر می باشد. کدهایی که قابل فهم تر هستند و در صورت نیاز راحت تر میتوان در آنها تغییر ایجاد کرد. ریفکتورینگ (Refactoring) تکنیک بهبود بخشیدن به طراحی کدهای نوشته شده می باشد. به عبارت دیگر، ریفکتورینگ (Refactoring) به معنای هنر تغییر دادن و بهبود بخشیدن ساختار درونی کد بدون تغییر دادن عملیاتی ست که کد موجود انجام می دهد، می باشد.

ریفکتورینگ فرآیند تغییر یک سیستم نرم افزاری است به گونه ای که رفتار خارجی کد عوض نشود در حالی که ساختار داخلی آن بهبود پیدا کند. این یک راه اصولی برای تمیز سازی کد است که شانس پدید آمدن باگ را به حداقل می‌رساند. در اصل زمانی که شما refactor می‌کنید دارید طراحی کد را بهبود می‌بخشید پس از آن که کد را نوشتید.

“بهبود طراحی کد پس از نوشتن آن”. این عبارت به نوبه‌ی خود، عجیب و غریب است. در درکی که از توسعه‌ی نرم افزار داریم، ما معتقدیم که ابتدا طراحی می‌کنیم و پس از آن شروع به کد نویسی می‌کنیم. ابتدا یک طراحی خوب انجام می‌شود، و به دنبال آن کد نویسی صورت می‌گیرد. در طول مدت زمانی که کد و یکپارچگی سیستم تغییر خواهد کرد، ساختار آن با توجه به طراحی اش، به تدریج محو می‌شود.
با Refactoring می‌توانید یک طراحی بد و حتی شلخته را بردارید و آن را به یک کد به خوبی طراحی شده تغییر دهید و هر گامی ار آن ساده است. یک فیلد را از کلاسی به کلاسی دیگر انتقال می‌دهید، قسمتی از کد را از یک متد برداشته و برای آن متدی مجزا می‌نویسید و کدی را به پایین یا بالا انتقال می‌دهید. مجموع تاثیرات این تغییرات کوچک می‌تواند طراحی را به طور اساسی بهبود بخشد. این دقیقا برعکس مفهوم معمول پوسیدگی نرم افزار است.

با فاکتور گیری مجدد، پی می‌برید که تعادل کارها تغییر می‌کند. شما در می‌یابید که طراحی بیش از اینکه یک بار رخ دهد، به طور مداوم در طول توسعه طراحی مجددا انجام می‌شود. شما از ساخت یک سیستم یاد میگیرید که چگونه طراحی را بهبود بخشید. نتیجه‌ی این تعامل منجر به برنامه ای می‌شود که طراحی آن در طول توسعه نیز خوب باقی می‌ماند.

بوی بد کد (Code Smell) چیست؟

انجام یک ریفکتورینگ اغلب با پی بردن به یک Code Smell (بوی بد کد) شروع می شود. برای مثال، متدی که بیش از حد طولانی ست، کدهای تکراری، جملات شرطی تو در تو و پیچیده، لیست طولانی پارامترهای یک متد و … تعدادی از Code Smell ها و در واقع سر نخ هایی برای استفاده از ریفکتورینگ است.

در این کارگاه آموزشی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این کارگاه آموزشی به بررسی پنج تکنیک ریفکتورینگ که به صورت Built-in در ویژوال استادیو قرار دارند خواهیم پرداخت و مثال هایی از هر کدام را در ویژوال استادیو خواهیم دید.

این کارگاه آموزشی چه زمانی برگزار خواهد شد؟

این کارگاه آموزشی روز جمعه بیست و نهم خرداد ساعت 11 برگزار خواهد شد و چهل و پنج دقیقه به طول خواهد انجامید.

نحوه ی شرکت در این کارگاه آموزشی چگونه است؟

برای شرکت در این کارگاه با نرم افزار اسکایپ، آی دی ProVid.ir را به مخاطبین خود اضافه کنید.

مدرس این کارگاه آموزشی چه کسی است؟

این کارگاه آموزش توسط مهندس مرتضی گیتی برگزار خواهد شد.

فیلم این کارگاه آموزشی

این کارگاه آموزش در روز جمعه بیست و نهم خرداد ساعت 11 برگزار شد. فیلم ضبط شده از این کارگاه را در این قسمت تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *