در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با مقایسه ی Web Forms و MVC – 8# صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

مقایسه ی Web Forms و MVC – 8#: MVC چیست؟

MVC یک الگوی معماری است. (ما در بسته ی جامع آموزش الگوهای طراحی در رابطه با مهمترین الگوهای طراحی در برنامه های شی گرا صحبت کرده ایم.) MVC چیز تازه ای نیست. علاوه بر این، گمان نکنید که مایکروسافت MVC را معرفی کرد. خیلی وقت است که الگوی طراحی MVC معرفی شده است. چیزی که مایکروسافت معرفی کردن ASP.NET MVC ست. یعنی استفاده از این الگوی طراحی در فریم ورک ASP.NET به منظور ساخت برنامه های تحت وب. اما قبل از صحبت کردن در رابطه با ASP.NET MVC، بیایید کمی در رابطه با الگوی MVC صحبت کنیم.

الگو (Pattern): به بیان ساده ، الگو یه راه حل برای حل یک مسئله ست. هر کدام از الگوهای طراحی به منظور حل کردن مشکلی معرفی شده اند.

الگوهای معماری (Architectural Patterns): الگوهای معماری به منظور رفع کردن مشکلی در سطح معماری سیستم معرفی شده اند. با استفاده از این الگوها، ساخت کلی پروژه را تعریف می کنیم. کلاس ایجاد می کنیم، وب سرویس و کامپوننت می نویسیم. از شما دعوت می کنیم که از آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET MVC دیدن کنید.

بسته ی آموزش ویدئویی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده Full-stack در دات نت سری اول

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده Full-stack در دات نت سری اول نیز دیدن کنید.

MVC: MVC یک الگوی معماری ست که به ما این امکان را می دهد که ساختار کلی پروژه را تعریف کنیم. قسمت های مختلف آن را بسازیم و با استفاده از خاصیت های این الگو پروژه را ایجاد کنیم. دلیل اصلی استفاده از MVC جدا سازی مسائل (Separation of Concerns) است. به عبارت ساده تر، با استفاده از MVC می توانیم قسمت های مختلف برنامه مثل واسط کاربری و لایه ی تجاری را از هم جدا کنیم. بر اساس معماری MVC، یک برنامه باید به سه قسمت تقسیم شود:

    • Model: مدل بخشی از معماری MVC است که از دو بخش دیگر یعنی View و Controller مستقل است و مسئول فراهم کردن داد ها و منطق تجاری برنامه است.
    • Controller: کنترلر مسئول مدیریت درخواست های کاربر است. به عبارت دیگر، وظیفه ی کنترلر دریافت درخواست کاربر و پاسخ دادن به آن است. کنترلر در معماری MVC هم از View و هم از Model اطلاع دارد.
  • View: ویو یه نمایش از داده های مدل است و اغلب یک صفحه ی وب است. ویو می تواند یک صفحه ی اکسل، یک رشته ی متنی و … نیز باشد. در واقع وظیفه ی ویو به نمایش در آوردن داده های مدل است. ویو از مدل اطلاع دارد.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و ASP.NET MVC مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *