در این پست قسمت ششم از سری آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و MVC از وبسایت پرووید را برای شما دوستان قرار داده ایم. به ادامه ی مطلب بروید.

معایب ASP.NET Web Forms

  • معماری پروژه: در فریم ورک Web Forms هیچ معماری یکپارچه ای برای ساخت برنامه وجود دارد. برنامه نویس می تواند بر اساس سلیقه ی خود یک معماری را انتخاب کند. اغلب افراد برنامه نویسی سه لایه را بر اساس یکی از الگوها شبیه MVP انتخاب می کنند. عده ای هم ممکن است بدون استفاده از یک معماری خاص، تمام کد برنامه را درون code behind قرار دهند که واقعاً کار خطرناکی ست.
  • Unit Testing: در فریم ورک Web Forms کار Unit Testing بسیار دشوار و گاهی غیر ممکن است. به دلیل گره خوردن مستقیم code behind با Event Handler ها کار Unit Testing بسیار سخت خواهد شد. در بسته ی Unit Testing در وبسایت پرووید در رابطه با Unit Testing صبحت کردیم. جالب است بدانید که حتی با استفاده از Moq نیز کار Unit Testing در Web Forms بسیار دشوار خواهد بود.
  • افت کارایی: همانطور که قبلا گفتیم در فریم ورک Web Forms با معرفی ViewState مشکلاتی که در ASP وجود داشت رفع شدند. اما استفاده از ViewState هم باعث افزایش حجم صفحه ی ارسالی به مرورگر کاربر می شود هم کارایی را کاهش می کند. به علاوه، پهنای باند بیشتر مصرف می گردد.
  • قابلیت استفاده مجدد (Reusability): قابلیت استفاده مجدد در Web Forms بسیار پایین است. به همین دلیل اگر قصد دارید که در برنامه ی خود از این موضوع استفاده کنید، شاید Web Forms انتخاب مناسبی نباشد.
  • کنترل کمتر بر روی HTML خروجی: در Web Forms کنترل کمتری بر روی HTML نهایی که به سمت مرورگر کاربر ارسال می شود داریم. زمانی که در قسمت های بعدی این مقاله از MVC صحبت کردیم، خواهید دید که این موضوع در MVC کاملاً برعکس است.
  • SEO: URL هایی که در Web Forms تولید می شوند از نظر SEO ضعیف هستند. این URL ها شامل آدرس فیزیکی فایل ها به علاوه تعدادی Query String هستند که از نظر SEO ضعیف خواهند بود.
  • پشتیبانی کمتر از توسعه ی موازی پروژه: منظور از توسعه ی موازی پروژه این است که گروهی از برنامه نویسان به طور همزمان بر روی پروژه کار کنند. عده ای بر روی فایل های ASPX و تعدادی بر روی code behind پروژه کار کنند. در فریم ورک Web Forms این کار عملاً دشوار و گاهی غیر ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *