در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با مقایسه ی Web Forms و MVC – 5# صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

مقایسه ی Web Forms و MVC – 5#: مزیت های ASP.NET Web Forms

  • NET Web Forms با معرفی کنترل هایی ساخت برنامه های تحت وب و در واقع ساخت واسط کاربری آنها را بسیار ساده کرد.
    • اگر با کدهای HTML به صورت مستقیم کار می کنید، می دانید که ممکن است کدی داشته باشید که در یک مرورگر درست کار کند و در مرورگر دیگری به هم بریزد. کنترل های معرفی شده در NET Web Forms با تشخیص مرورگر کاربر، HTML مورد نیاز را تولید می کند.
    • بسیاری از کنترل ها شبیه GridView و ListView با معرفی قابلیتی تحت عنوان Data Binding عملیات کار کردن با داده ها را بسیار ساده می کنند.
  • پشتیبانی از ViewState: همانطور که در قسمت های قبلی این مقاله گفته شد، پروتوکول HTTP یک پروتوکول stateless است. به عبارت دیگر، مقادیر وارد شده در کنترلهای صفحه در هر درخواست و پاسخ ذخیره نمی شوند. ASP.NET Web Forms با معرفی ViewState این مشکل را برطرف کرد. در واقع این قابلیت می تواند آخرین مقادیر وارد شده در هر کنترل را در قالب یک فیلد ذخیره کند و پروتوکول HTTP را به صورت stateful به ما تحویل دهد.
  • برنامه نویسی رویداد گرا(Event Driven): برنامه نویسی رویدادگرا به صورت وسیع در ساخت برنامه های ویندوزی مورد استفاده قرار می گیرد. مایکروسافت سعی کرد که با معرفی مفاهیمی شبیه code behind، post back و viewstate این متدولوژی برنامه نویسی را وارد دنیای وب کند. در واقع با استفاده از برنامه نویسی رویدادگرا، برنامه نویس فقط کافی است که کنترلی را بر روی صفحه قرار دهد، روی آن دابل کلیک کند و سپس کد مربوط به رویداد click را بنویسد.
  • سرعت توسعه ی برنامه: با استفاده از قابلیت های جدید برنامه نویسی در ASP.NET Web Forms، سرعت توسعه ی برنامه به شدت افزایش می یابد. مفاهیمی شبیه برنامه نویسی رویداد گرا، ViewState و حتی مجموعه ای غنی از کنترل ها، کار برنامه نویسی وب را به شدت آسان می کند.
  • نیاز به یادگیری کمتر: برنامه نویسان تحت ویندوز با دانش ی که از برنامه نویسی ویندوز دارند می توانند در وب برنامه نویسی کنند. برنامه نویسی در وب با استفاده از ASP.NET Web Forms نیاز به دانش خیلی کمی در رابطه با HTML و JavaScript دارد.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و ASP.NET MVC مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *