در این پست قسمت سوم از سری آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و MVC از وبسایت پرووید را برای شما دوستان قرار داده ایم. به ادامه ی مطلب بروید.

برنامه نویسی ویژوال در وب

برنامه نویسی های ویژوال مثل ویژوال بیسیک به منظور ساخت برنامه های تحت ویندوز و دسکتاپ طراحی شده بودند و به همین دلیل فقط محدود به ساخت این نوع برنامه ها بودند. برای ساخت برنامه های تحت وب تنها گزینه ی پیش رو، ASP بود. هنگامی که بحث از برنامه نویسی وب و دسکتاپ به میان می آید، دو موضوع زیر بسیار مهم می شود:

  • نحوه ی مدیریت state به چه صورت است؟ (state به معنی حالت سیستم است.)
  • مکانیزم درخواست/پاسخ بین مرورگر کاربر و سرور به چه صورت انجام می شود.

برنامه نویسی وب بر اساس پروتوکل HTTP کار میکند. پروتوکل HTTP یک پروتوکل stateless است. به عبارت دیگر، هر درخواست و پاسخ بین کاربر و سرور مستقل از درخواست و پاسخ های قبلی هستند. هیچ اطلاعاتی در رابطه با درخواست و پاسخ های قبلی ذخیره نمی شود. علاوه بر این، بر خلاف برنامه نویسی ویندوز، هیچ برنامه نویسی ای بر اساس رویداد ها (event) انجام نمی شود. نقطه ی مشترک برنامه نویسی وب و برنامه نویسی ویندوز در این است که در هر دو، برنامه منتظر ورود درخواستی از سمت کاربر می ماند و سپس به آن پاسخ می دهد. به منظور رفع کردن این محدودیت ها، مایکروسافت فریم ورکی را تحت عنوان ASP.NET Web Forms معرفی کرد که در آن هم برنامه نویسی ویژوال قابل انجام بود هم برنامه نویسی بر اساس رویدادها. در قسمت بعدی از این مقاله در رابطه با ASP.NET بیشتر صحبت می کنیم.

این مطالب رو حتما بخوان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *