در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با مقایسه ی Web Forms و MVC – 11# صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

مقایسه ی Web Forms و MVC – 11#: چرا ASP.NET MVC و چرا ASP.NET Web Forms؟

در آخرین قسمت از مقاله ی مقایسه ی ASP.NET MVC و ASP.NET Web Forms قصد داریم در رابطه با اینکه کدام فریم ورک را باید انتخاب کنیم صحبت خواهیم کرد. هر دوی این فریم ورک ها مناسب هستند. بر اساس تجربه ی کاری تیم نرم افزاری خود و همچنین نیازمندی های برنامه می توانید یکی از این فریم ورک ها را انتخاب کنید. هنگامی که قصد انتخاب یکی از این دو فریم ورک را دارید باید در نظر داشته باشید که هیچ کدام از این دو به منظور جایگزینی برای دیگری طراحی نشده است. هر دو ویژگی های خاص خود و مزیت ها و معایب خود را دارند. از شما دعوت می کنیم که از آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET MVC دیدن کنید. هنگام تصمیم گیری در رابطه با این فریم ورک دو فاکتور زیر بسیار مهم می شوند:

آموزش عملی ساخت یک پروژه ASP.NET Core MVC و Entity Framework Core

از شما دعوت می کنیم که از آموزش عملی ساخت یک پروژه ASP.NET Core MVC و Entity Framework Core دیدن کنید.

 1. اگر قصد توسعه ی سریع برنامه (Rapid Application Development) را دارید، ASP.NET Web Forms بسیار مناسب تر است. در واقع برای توسعه ی سریع برنامه بهتر است که اصلا به MVC فکر هم نکنید.
 2. اگر انجام Unit Testing در پروژه برای شما مهم است، شک نکنید که باید به سراغ MVC بروید.

علاوه بر این دو فاکتور بسیار مهم، می توانید به منظور تصمیم گیری سوالات زیر را بررسی کنید:

  • آیا تیم نرم افزاری شما با برنامه نویسی رویدادگرا شبیه برنامه های ویندوزی تجربه ی کار دارد؟ در این صورت، ساخت برنامه های وب در MVC بسیار دشوار می باشدو انتخاب Web Forms به مراتب بهتر خواهد بود.
  • آیا تیم کاری شما با MVC آشنایی دارد؟ در اینصورت، انتخاب MVC بسیار مناسب تر خواهد بود.
  • آیا تیم کاری شما با ساخت برنامه های وب در فریم ورک های دیگر تجربه ای دارد؟ برای مثال، اگر تیم شما با ASP کلاسیک و یا JSP تجربه ی کاری دارد، انتخاب MVC مناسبتر خواهد بود. ساختار کلی فریم ورک MVC بیشتر به این موارد شبیه است.
  • آیا قصد دارید از جاوا اسکریپت به صورت گسترده استفاده کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، کار با MVC بسیار مناسب تر خواهد بود. با استفاده از MVC کنترل کافی بر روی HTML خروجی خواهید داشت و یکپارچه کردن جاوا اسکریپت به مراتب ساده تر خواهد بود.
  • آیا کارایی برنامه برای شما اهمیت دارد؟ با عدم پشتیبانی از ViewState، ساخت برنامه در MVC به مراتب کارایی بهتری را برای شما فراهم می کند. بنابراین، اگر کارایی برنامه برای شما فاکتور مهمی است، به MVC فکر کنید.
 • آیا قابلیت استفاده مجدد اهمیت دارد؟ اگر پاسخ این سوال نیز مثبت است، باید به فریم ورک MVC فکر کنید.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و ASP.NET MVC مشاهده کنید.

 

این مطالب رو حتما بخوان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *