در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با مقایسه ی Web Forms و MVC – 10# صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

مقایسه ی Web Forms و MVC – 10#: ASP.NET MVC چگونه کار می کند؟

در این قسمت از مقاله ی مقایسه ی ASP.NET MVC و ASP.NET Web Forms قصد داریم روال کار کردن یک برنامه ی تحت وب بر اساس فریم ورک ASP.NET MVC را بیان کنیم.

  1. با وارد کردن یک URL در مرورگر خود، کاربر تقاضای یک منبع (Resource) را بر روی سرور می کند. دقت کنید که یک منبع می تواند یه عکس، یک فیلم، یک صفحه و … باشد.
  2. درخواست کاربر به یک کنترلر وارد می شود و آن کنترلر با یکی از متدهای خود درخواست کاربر را پردازش می کند. تشخیص اینکه درخواست کاربر به کدام کنترلر و کدام متد از آن کنترلر وارد شود وظیفه ی موتور Routing در ASP.NET MVC است.
  3. در صورت نیاز، کنترلر با بخش مدل از معماری ارتباط برقرار می کند.
  4. بخش مدل در صورت نیاز با بانک اطلاعاتی برنامه و یا هر دیتاسورس دیگری ارتباط برقرار کرده و داده ها را در قالب اشیایی به کنترلر تحویل می دهد.
  5. کنترلر پس از دریافت داده ها از مدل، ویو مورد نظر خود را انتخاب می کند.
  6. کنترلر ویو مورد نظر را انتخاب، داده های دریافتی از مدل را به آن تحویل داده و نهایتاً آن را به سمت کاربر ارسال می کند.

این روال برای درخواست داده از سرور بود. برای ارسال داده از سرور نیز دقیقاً همین اتفاق می افتد با این تفاوت که کاربر به جای وارد کردن URL در مرورگر خود، داده ای بر فرمی که در مرورگر خود می بیند ارسال می کند. پس از آن دقیقاً کنترلر وارد عمل می شود و روال کار شبیه بالا انجام می شود.

این مطالب رو حتما بخوان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *