در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با مقایسه ی Web Forms و MVC – 10# صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

مقایسه ی Web Forms و MVC – 10#: ASP.NET MVC چگونه کار می کند؟

در این قسمت از مقاله ی مقایسه ی ASP.NET MVC و ASP.NET Web Forms قصد داریم روال کار کردن یک برنامه ی تحت وب بر اساس فریم ورک ASP.NET MVC را بیان کنیم. از شما دعوت می کنیم که از آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET MVC دیدن کنید.

آموزش عملی ساخت یک پروژه ASP.NET Core MVC و Entity Framework Core

از شما دعوت می کنیم که از آموزش عملی ساخت یک پروژه ASP.NET Core MVC و Entity Framework Core دیدن کنید.

  1. با وارد کردن یک URL در مرورگر خود، کاربر تقاضای یک منبع (Resource) را بر روی سرور می کند. دقت کنید که یک منبع می تواند یه عکس، یک فیلم، یک صفحه و … باشد.
  2. درخواست کاربر به یک کنترلر وارد می شود و آن کنترلر با یکی از متدهای خود درخواست کاربر را پردازش می کند. تشخیص اینکه درخواست کاربر به کدام کنترلر و کدام متد از آن کنترلر وارد شود وظیفه ی موتور Routing در ASP.NET MVC است.
  3. در صورت نیاز، کنترلر با بخش مدل از معماری ارتباط برقرار می کند.
  4. بخش مدل در صورت نیاز با بانک اطلاعاتی برنامه و یا هر دیتاسورس دیگری ارتباط برقرار کرده و داده ها را در قالب اشیایی به کنترلر تحویل می دهد.
  5. کنترلر پس از دریافت داده ها از مدل، ویو مورد نظر خود را انتخاب می کند.
  6. کنترلر ویو مورد نظر را انتخاب، داده های دریافتی از مدل را به آن تحویل داده و نهایتاً آن را به سمت کاربر ارسال می کند.

این روال برای درخواست داده از سرور بود. برای ارسال داده از سرور نیز دقیقاً همین اتفاق می افتد با این تفاوت که کاربر به جای وارد کردن URL در مرورگر خود، داده ای بر فرمی که در مرورگر خود می بیند ارسال می کند. پس از آن دقیقاً کنترلر وارد عمل می شود و روال کار شبیه بالا انجام می شود.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و ASP.NET MVC مشاهده کنید.

این مطالب رو حتما بخوان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *