معرفی و بررسی فریم ورک ASP.NET Core

معرفی و بررسی فریم ورک ASP.NET Core

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با معرفی و بررسی فریم ورک ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

فریم ورک ASP .NET Core یک فریم ورک ساخت وب اپلیکیشن می باشد که بصورت رایگان و Open-source ارائه شده است. فریم ورک ASP.NET Core برای کار کردن با رایانش ابری و یا همان Cloud Computing بهینه سازی شده است و می تواند بصورت چند سکویی و یا Cross-platform بر روی Windows و Linux و Mac اجرا بشود.

می توان گفت که فریم ورک ASP.NET Core نسل بعدی فریم ورک محبوب ASP.NET می باشد. اما این نکته را نباید فراموش کرد که فریم ورک ASP.NET Core بصورت کامل دوباره نویسی شده است تا بتواند بصورت open-source و ماژولار و cross-platform عمل بکند. در ابتدا این فریم ورک ASP.NET 5 نام داشت و پس از آن به  ASP.NET Core تغییر کرد. تصویر زیر را در رابطه با فریمورک ASP .NET Core مشاهده کنید.

فریم ورک ASP.NET Core بصورت کاملاً ماژولار عمل می کند. به عبارت دیگر پکیج های مختلف این فریم ورک در قالب NuGet Package های توزیع شده اند و می توانند در صورت نیاز بصورت کاملاً ماژولار در برنامه نصب بشوند. علاوه بر این، اپلیکیشن هایی که با ASP.NET Core نوشته می شوند می توانند بر روی .NET Core و .NET Framework اجرا بشوند. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

با استفاده از فریم ورک ASP.NET Core می توانیم وب اپلیکیشن هایی را ایجاد کنیم که هم بر روی Cloud و هم بر روی Data Center های محلی قرار بگیرند. با استفاده از ASP.NET Core برنامه نویسان می توانند وب اپلیکیشن های مبتنی بر رایانش ابری، IoT و یا اینترنت اشیاء و اپلیکیشن های موبایلی که از یک Back-end نوشته شده با ASP.NET Core استفاده می کنند را براحتی ایجاد کنند. علاوه بر این این اپلیکیشن ها بسادگی بر روی پلتفرم های Linux و Windows و Mac قابل اجرا هستند.

بسته ی آموزش ویدئویی ساخت یک Enterprise Application با ASP.NET Core MVC

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت یک Enterprise Application با ASP.NET Core MVC دیدن کنید.

فریم ورک ASP.NET Core یک فریم ورک کاملاً رایگان است که توسط مایکروسافت و جامعۀ برنامه نویسان عمومی پشتیبانی می شود. بنابراین خود شما نیز به عنوان یک برنامه نویس می توانید در این پروژه مشارکت کرده، سورس کد مربوط به آن را دانلود کرده و Repository های مختلف آن در سایت Github را بررسی کنید. جدول زیر تاریخچۀ مربوط به فریمورک ASP.NET Core را نشان می دهد.

بررسی .NET Core

بسیاری از افراد در هنگام مطالعۀ ASP.NET Core و سپس مقایسۀ آن با .NET Core دچار سردرگمی می شوند. دقت کنید که ASP.NET Core و .NET Core یکسان نیستند. دقیقاً شبیه ASP.NET و .NET Framework که متفاوت می باشند، ASP.NET Core و .NET Core نیز کاملاً متفاوتند.

به بیان ساده .NET Core یک فریم ورک Open-source و ماژولار و سبک وزن و بسیار سریع برای ساخت وب اپلیکیشن ها و سرویس های است که قرار است بر روی Windows و Linux و Mac اجرا بشوند. بعبارت دیگر فریمورک .NET Core یک پلتفرم است که اپلیکیشن های ASP.NET Core بر روی آن اجرا می شوند.

بسته ی آموزش ویدئویی ساخت اولین وب اپلیکیشن با ASP.NET Core MVC

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت اولین وب اپلیکیشن با ASP.NET Core MVC دیدن کنید.

دلیل استفاده از کلمۀ Core که در انگلیسی به معنای هسته می باشد در نام .NET Core به این دلیل است که فریم ورک .NET Core حاوی قابلیت های هسته ای و یا اصلی .NET Framework می باشد. هدف اصلی از ایجاد کردن .NET Core این بوده است که .NET Framework را بصورت Open-source و Cross-platform داشته باشیم تا بتواند بسادگی در محیطهایی که از لحاظ منابع در مضیقه می باشند اجرا بشود. به بیان دیگر .NET Core حاوی ابتدایی ترین قابلیتهایی است که بتوانیم با آن یک اپلیکیشن نوشته شده در .NET Core را اجرا کنیم و سپس قابلیتهای پیشرفته تر بصورت ماژولار در قالب NuGet Package های قابل اضافه کردن می باشند.

در تصویر زیر اجزای تشکیل دهندۀ .NET Core را مشاهده می کنید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید .NET Core شامل کامپایلر .NET و یا همان Roslyn، سیستم .NET Core Runtime و یا همان CoreCLR و فریم ورک .NET Core و یا همان CoreFX می باشد. علاوه بر این، در تصویر بالا ASP.NET Core را نیز به عنوان بخشی از .NET Core مشاهده می کنید. در واقع فریم ورک ASP.NET Core بخشی از .NET Core SDK است. بنابراین، شما دیگر نیازی به نصب ASP.NET Core بصورت جداگانه ندارید. هم ASP.NET Core و هم .NET Core هر دو بخشی از .NET Foundation می باشند.

.NET Core تحت لیسانس MIT و یا Apache 2 می باشد. در رابطه با این موضوع می توانید با جستجو کردن در اینترنت اطلاعات بیشتری کسب کنید. علاوه بر این می توانید با رجوع کردن به Repository مربوط به .NET Core در Github در این پروژۀ رایگان و open-source مشارکت کنید.

چرا باید از ASP .NET Core استفاده کنیم؟

دلایل مختلفی برای استفاده کردن از ASP.NET Core برای ساخت یک وب اپلیکیشن وجود دارد که در قسمت زیر در رابطه با آنها صحبت می کنیم.

پشتیبانی از چندین پلتفرم و یا همان Cross-platform بودن

برنامه های نوشته شده با ASP.NET Core براحتی می توانند بر روی Windows و Linux و Mac اجرا بشود. به عبارت دیگر نیازی ندارید که به منظور اجرا کردن برنامه در این سه پلتفرم مختلف سه نسخۀ مختلف را از برنامه ایجاد کرده و تشکیل بدهید.

سرعت بالا

فریم ورک ASP.NET Core به System.Web.dll وابستگی ندارد. علاوه بر این فریم ورک ASP.NET Core اجازه می دهد که پکیج های مورد نیازمان را بصورت ماژولار در صورت نیاز نصب کنیم. این خود باعث می شود که Request Pipeline کاهش پیدا کند و کارایی و مقیاس پذیری برنامه افزایش پیدا کند. منظور از کارایی و مقیاس پذیری همان Performance و Scalability می باشد.

وجود IoC Container

فریم ورک ASP .NET Core بصورت built-in دارای یک IoC Container می باشد که عملیات Dependency Injection را بصورت خودکار انجام داده و باعث می شود که برنامه از قابلیت نگهداری و تست پذیری بیشتری بهره مند شود. در رابطه با تزریق وابستگی توصیه می کنیم که از آموزش ویدئویی Dependency Injection در برنامه نویسی شی گرا استفاده کنید.

یکپارچه شدن با فریم ورکهای ساخت user interface مدرن

با استفاده از فری مورک ASP.NET Core می توانیم براحتی از فریم ورکهای ساخت واسط کاربردی و یا همان User Interface از قبیل AngularJS و ReactJS استفاده کنیم. توصیه می کنیم که از آموزش کامل برنامه نویسی تحت وب با فریم ورک AngularJS و بسته ی آموزش ویدئویی شروع به کار با React.js استفاده کنید.

میزبانی و یا Hosting

وب اپلیکیشن هایی که با ASP.NET Core نوشته می شوند می توانند براحتی بر روی پلتفرم های مختلف میزبانی بشوند. این موضوع می تواند توسط وب سرورهای مختلفی از قبیل IIS و Apache و غیره اتفاق بیافتد. در واقع وب اپلیکیشن هایی که با ASP.NET Core نوشته می شوند دیگر لزوماً به IIS وابسته نیستند.

به اشتراک گذاری کد

با استفاده از فریم ورک ASP.NET Core براحتی می توانیم یک Class Library ساخته شده را با دیگر فریم ورکهای .NET از قبیل .NET Framework 4.x و یا Mono به اشتراک بگذاریم. بنابراین می توان گفت که یک Code Base تک می تواند در بین فریم ورکهای مختلف به اشتراک گذاشته بشود.

نسخه سازی برنامه بصورت Side-by-Side

با استفاده از فریم ورک ASP.NET Core می توانیم وب اپلیکیشن ها را بر روی .NET Core که از اجرا کردن نسخه های مختلف یک اپلیکیشن بصورت همزمان پشتیبانی می کند اجرا کنیم. در رابطه با .NET Core توصیه می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت برنامه های Cross-Platform با .NET Core استفاده کنید.

کاهش رد پای استقرار برنامه و یا اصطلاحاً Deployment Footprint

از آنجائیکه وب اپلیکیشن های ساخته شده با استفاده از ASP.NET Core بر روی .NET Core اجرا می شوند و از آنجائیکه .NET Core نسبت به .NET Framework حجم کمتری را دارد، برنامه ها فقط بخشی از .NET CoreFX را استفاده می کنند و سایز استقرار و یا اصطلاحاً Deployment آنها بطور چشمگیری کاهش پیدا می کند. این موضوع اصطلاحاً ردپای استقرار یا Deployment Footprint را کاهش می دهد. این درس را در این قسمت به پایان می رسانیم و در درسهای بعدی در رابطه با ASP.NET Core بطور مفصل صحبت خواهیم کرد.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت