عدم مقیاس پذیری در وب اپلیکیشن ها

عدم مقیاس پذیری در وب اپلیکیشن ها

در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با عدم مقیاس پذیری در وب اپلیکیشن ها به عنوان یکی از اشتباهات ساخت برنامه های وب صحبت خواهیم کرد.

عدم مقیاس پذیری در وب اپلیکیشن ها

مقیاس پذیری می دونید که یعنی چی؟ یعنی اینکه مثلاً وب سایت شما بتونه بر اساس رشد و کاهش تعداد درخواست های کاربرها، رشد و کاهش داشته باشه. وقتی درخواست ها زیاد شدند از پردازنده های بیشتری استفاده کنه تا بتونه کارشو به درستی ادامه بده. وقتی درخواست ها کم شدند از منابع کمتری استفاده کنه که به هدر نرن. اینو میگن مقیاس پذیری و توی ساخت برنامه های تحت وب بسیار مهمه. حالا که تعریف مقیاس پذیری رو فهمیدیم بریم سراغ بحث اصلی مون.

بسته ی آموزش ویدئویی ساخت وب اپلیکیشن Full-stack با Angular و ASP.NET Core و EF Core

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت وب اپلیکیشن Full-stack با Angular و ASP.NET Core و EF Core دیدن کنید.

یه بحثی تحت عنوان MVP توی دنیای وب وجود داره. این موضوع یعنی اینکه اغلب کسب و کارها سعی می کنند خیلی سریع وب سایت های خودشونو عملیاتی کنن، محصولاتشونو به کاربر ارائه بدن و در نهایت توی کورس رقابت پیش برن. یکی از مشکلاتی که این نیاز به سرعت کار بالا به وجود میاره اینه که خیلی از مسائل کوچیک و ریز از دید بهترین برنامه نویس ها هم مخفی می مونن. بذارید یه مثالی بزنیم.

فرض کنید که یه وب سایت ساختید. توی این وبسایت به درستی اومدید لایه لایه برنامه نویسی کردید و قسمت های مختلف رو جدا کردید. بانک اطلاعاتی تون رو کنترل کردید و خیلی چیزهای دیگه. فقط یه کاری کردید اونم اینکه یه سری عکس مربوط به پروفایل کاربرها رو ذخیره می کنید و توی وب سرورتون قرار می دید. این موضوع کاملاً عملی هست و هیچ مشکلی براتون پیش نمیاره ولی بعدها که سایتتون رشد کرد و کاربرهاتون زیاد شدن و خواستید یه وب سرور دیگه هم بیارید توی کار شما رو دچار مشکل می کنه. حتی ممکنه برای چند ساعتی خطاهای زشت 404 رو تولید کنید.

این کار رو می تونستید خیلی راحت از اول کنترل کنید. ممکن بود فقط نیاز به چند ساعتی کار داشته باشه ولی دیگه هیچ مشکلی با رشد سایتتون ایجاد نمی شد. می تونستید فایل ها رو بریزید توی یک منبع ثانویه، توی یک دیتابیس و هر جای دیگه و از ریختنشون توی وب سرور جلوگیری کنید.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. لیست کامل این آموزش را می توانید در پست مربوط به ده اشتباه خطرناک در ساخت برنامه های تحت وب مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت