شماره تماس 09336863931 | 09178169907 پست الکترونیک provid.ir@gmail.com

زبان Scala

مقاله آموزشی زبان Scala را در این قسمت از وبسایت آموزش برنامه نویسی پرووید به کاربران عزیز وب سایت پرووید ارائه می نماییم .

 زبان Scala

اسکالا (به انگلیسی: Scala) یک زبان برنامه‌نویسی شیءگرا و تابعی است. نام اسکالا آمیزه‌ای است از “scalable” و “language” به معنی زبان مقایس‌پذیر، از اهداف اصلی ایجاد زبان اسکالا، ارائه زبانی است برای تولید نرم‌افزار مقیاس‌پذیر به روشی چابک و سریع، و به دور از مشکلات مرسوم. اسکالا تلفیق زبان‌های شی‌گرا همچون روبی و جاوا با زبان‌های تابعی همچون Haskell و Erlang است. از نقطه نظر چابکی و کارایی، عده‌ای اسکالا را جمع دو دنیای زبان‌های پویا (Dynamic-Type) و ایستا (Static-Type) می‌دانند. یکی از دلایل دیگری که باعث مقبولیت و همچنین کارایی بالای این زبان می‌شود، دستور زبان (Syntax) منعطف آن است. اسکالا توسط پروفسور مارتین اودرسکی که خالق Genericهای جاوا و از برترین توسعه دهندگان کامپایلر javac می‌باشد، در سال ۲۰۰۳ طراحی و به مرور توسط ایشان و جامعه اسکالا بهبود و توسعه داده شده است.

scala 2

اما درباره کاربرد زبان scala، در حال حاضر در دنیا از scala بیشتر برای برنامه نویسی سمت سرور، سیستم های توزیع شده، سرویس های REST و برنامه های تحت وب استفاده می شود اما بدلیل اینکه scala بر روی JVM اجرا می شود کتابخانه های برنامه نویسی GUI در scala نیز قابل استفاده است.

وب سایت های مشهور و بزرگی هستند که در سمت سرور از scala استفاده می کنند (مانند Twitter، LinkedIn، Meetup، The Guardian و …) و همچنین فریم ورک های زیادی با استفاده از scala توسعه داده شده اند و همچنین با استفاده از scala می توان برای اندروید نیز برنامه نوشت.

به گفته بنیانگذار و مبتکر Scala ، مارتین ادرسکی Martin Odersky، این زبان نسبت به جاوا امکان سریعتر نوشتن کدها و به اشتراک گذاری کدهای بیشتر و آسانتر را فراهم می کند، ضمن اینکه این زبان یک ابزار بسیار جذاب و پیشرفته برای آندروید محسوب می شود.

از سایر مزایای این زبان می توان بر روی برنامه های کاربردی موبایل استفاده کرد که در مورد سایر زبان های JVM نظیر JRuby یا Groovy کاربرد دارد زیرا تایپ برنامه ها را سریعترو حافظه کمتری را اشغال می کند و به طور کلی بهینه تر از برنامه جاوا می باشد.

2 دیدگاه

  1. سلام
    ببخشید اموزش این زبان رو قرار نمیدید؟؟؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر. در حال حاضر در برنامه ی کارمون نیست.

      پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *