شماره تماس 09336863931 | 09178169907 پست الکترونیک provid.ir@gmail.com

زبان برنامه نویسی Swift

زبان برنامه نویسی Swift را در این قسمت از وبسایت آموزش برنامه نویسی پرووید به کاربران عزیز وب سایت پرووید ارائه می نماییم .

زبان برنامه نویسی Swift

سویفت یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است که برای توسعهٔ iOS، OS X، watchOS و tvOS توسط شرکت اپل ساخته‌شده است. سویفت برای کار با فریمورک‌های Cocoa و Cocoa Touch اپل و تعامل با حجم عظیمی از کدهای Objective-C نوشته شده برای محصولات اپل طراحی شده است. سویفت می‌خواهد جلوی خطاهای برنامه‌نویسی را بیشتر بگیرد و امنیت بیشتری نسبت به Objective-C داشته باشد و در عین حال نگارش مختصرتر و کوتاه‌تری داشته باشد. این زبان توسط کامپایلر LLVM که درون برنامهٔ Xcode قراردارد (و برای لینوکس بصورت برنامهٔ جدا در دسترس است) ساخته می‌شود و سپس از runtime زبان Objective-C بهره می‌برد که اجازه می‌دهد کدهای سویفت کنار کدهای C، C++ و Objective-C در کنار هم در یک برنامه اجرا شود.

swift1

در طول سال‌های گذشته، شرکت اپل با استفاده از مستندات و ابزارهایی که در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار قرار میداد، سعی بر آن داشت که برنامه‌نویسی را ساده‌تر نماید، اما بهرحال، زبان Objective-C و محیط XCode پیچیدگی‌های خاص به خودشان را داشتند. همه این‌ها با هم باعث می‌شد تا افرادی که گزینه‌های دیگری برای توسعه نرم‌افزار داشته باشند را از خود به دور کند. حتی اگر شما یک برنامه‌نویس وتوسعه‌دهنده حرفه‌ای نرم‌افزار باشید، ممکن است خود را در محیط مزاحم XCode ببینید.

  • دستورات نحوی زیاد در Objective-C:

قصد و هدف شرکت اپل از ابداع زبان Swift، از بین بردن نگرانی‌های ناشی از دستورات نحوی نگران‌کننده هست و بجای آن، بیشتر تمرکز خود را به بخش منطق برنامه‌نویسی منعطف کند. طبق گفته‌ی شرکت اپل، زبان Swift به منظور امنیت و مدیریت خودکار حافظه ایجاد شد. همچنین، این زبان بطور کامل از یونیکدها (Unicodes) در کارکترهای خود پشتیبانی می‌کند.

  • یکپارچه‌سازی با Objective-C:

اگر با زبان Objective-C آشنایی دارید، شما یک خوش‌شانس هستید! زبان Swift به‌نحوی ایجاد شده که با برنامه‌های نوشته شده توسط Objective-C نیز هماهنگ باشد، بنابراین می‌بایست که همه برنامه‌های شما را با پروژه‌های Objective-C یکپارچه شود.

اپل می‌گوید که ابداع این زبان حاصل ساعت‌ها تحقیق و مطالعه در رابطه با این که توسعه‌دهندگان چه چیزهایی را دوست دارند و نسبت به چه چیزهایی بی‌علاقه هستند.

  • اصلی‌ترین ویژگی جدید سویفت – Playground (=زمین بازی)

ویژگی جدید و زیبای زبان برنامه‌نویسی جدید اپل، یعنی سویفت، که باعث شد خیلی از توسعه‌دهندگان در مورد آن صحبت کنند، ویژگی Playground و یا همان زمین‌بازی است. این ویژگی به توسعه‌دهندگان این قابلیت را می‌دهد که در همان لحظه‌ای که در حال کدنویسی هستند، نتیجه کدهای خود را در در کنار کدهای خود ببینند؛ در واقع بصورت همزمان، کد بزنید و نتیجه را در همان آن مشاهده کنید. دیگر لازم نیست برنامه را مجدد و مجدد کامپایل (Compile) کنید.

Swift Playground

  • سویفت – امنیت و راحتی در کار

اپل اعلام کرده‌است که زبان برنامه‌نویسی خود، سویفت، اساساً در جهت امنیت بیشتر و مدیریت بهتر حافظه طراحی و ایجاد شده است. خیلی از توسعه‌دهندگان پس از استفاده از این زبان، صراحتاً اعلام کرده‌اند که سویفت قابلیت خوانایی بهتری داشته که آن هم بدلیل نحوه‌ی ارسال پارامترها به توابع می‌باشد.

افرادی که تمایل به یادگیری زبان سویفت هستند (خصوصاً توسعه‌دهندگان تازه وارد)، شرکت اپل برای آن‌ها یک کتابچه راهنما در فروشگاه iBook خود بصورت رایگان قرار داده که از هم‌اکنون می‌توان آن را دریافت کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *