ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #9

ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #9

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #9 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تکنیک نهم: استفاده از Gzip

فشرده سازی داده ها (Data Compression) موضوعی است که اغلب ماها با آن آشنا هستیم. استفاده از WinRar برای فشرده کردن یک فایل و یا فولدر و کاهش بایت ارسالی در شبکه، چیزی ست که اغلب ماها از آنها استفاده می کنیم. یکی از قابلیت های IIS فشرده کردن صفحات و سپس ارسال آنها به کاربر است. این کار توسط قابلیتی تحت عنوان فشرده سازی Gzip (Gzip Compression) انجام می شود. IIS فقط هنگامی از این قابلیت استفاده می کند که مرورگر کاربر توانایی کار با داده های فشرده شده توسط Gzip را داشته باشد. مرورگر های فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر از این دسته اند. این امر باعث می شود که پهنای باند کمتری استفاده شود، سرعت دریافت داده ها توسط کاربر بالا برود و در نتیجه سرور بتواند در مدت زمان خاصی درخواست بیشتری را پاسخ دهد. ضمناً، توصیه می کنیم که حتماً از آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET MVC که یک آموزش کاملاً رایگان می باشد نیز دیدن کنید.

همانطور که در تکنیک پنجم افزایش سرعت اجرای برنامه های تحت وب عرض کردیم، استفاده از آخرین نسخه ی ابزارهایمان می تواند کار ما را بهبود ببخشد و این موضوع درباره ی Gzip نیز صدق می کند. در IIS نسخه ی 6 مکانیزم فشرده سازی Gzip پیشرفت جالبی داشت و بهتر از Gzip در نسخه ی 5 از IIS کار می کرد.

پس، به عنوان نهمین تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب، می توانید علاوه بر کش کردن صفحات از فشرده سازی آنها با استفاده از Gzip فکر کنید.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت