ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #7

ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #7

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #7 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تکنیک هفتم: کش کردن صفحات و پروکسی سرور ها (Page Output Caching and Proxy Servers)

در ساخت برنامه های تحت وب و برنامه های سه لایه باید توجه کردم که ASP.NET لایه ی واسط کاربری (Presentation Layer) می باشد. وجود انواع صفحات، کنترل ها و محتویاتی که در صفحه نشان می دهند دلیل این موضوع است. اگر می بینید که در برنامه ی خود کد HTML یکسانی، فایل XML یکسانی و یا هر داده ی یکسان دیگری را مکررا تولید می کنید، می توانید به کش کردن آن صفحات فکر کنید. تنها کافی ست کد زیر را در بالای صفحات قرار دهید.

<%@ Page OutputCache VaryByParams="none" Duration="60" %>

بر اساس دستور بالا، می توانید خروجی تولید شده توسط صفحه را به مدت شصت ثانیه در کش قرار دهید و بارهای بعدی از آن استفاده کنید. این موضوع به شدت سرعت اجرای برنامه را افزایش میدهد چرا که در دفعات بعدی نیاز به تولید این صفحه نداریم. VaryByParams یکی از پارامترهای کش کردن داده هاست. بر اساس این پارامتر می توان تصمیم گرفت که چه موقع صفحه ی مورد نظر کش شود. برای مثال، default.aspx?Report=1 و default.aspx?Report=2 که آدرس یک صفحه با دو Query String متفاوت هستند را می توان با تنظیم کردن پارامتر VaryByParams به صورت VaryByParam=”Report” کش کرد.

به علاوه، با استفاده از سیسم کش برای صفحات، ASP.NET یک سری هدر های HTTP تولید می کند. با استفاده از این هدرها، سرورهای دیگر می توانند تقاضای برنامه ی شما را جواب دهند و درخواست ورودی کاربر به سرور شما ارسال نمی شود. در واقع این سرورهای میانی در نقش یک سری پروکسی عمل می کنند. بنابراین، با استفاده از کش کردن صفحات هم سرعت اجرای برنامه بهبود پیدا می کند که بار کاری (Load) سرور اصلی کاهش پیدا می کند.

پس، به عنوان هفتمین تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب، می توانید از کش کردن صفحات استفاده کنید. هر گاهی متوجه شدید صفحاتی دارید که محتویات یکسان زیادی تولید می کنند می توانید به کش کردن آنها فکر کنید.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت