ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #5

ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #5

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #5 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تکنیک پنجم: کش کردن داده ها بر اساس درخواست های کاربر

در قسمت قبل از این آموزش در رابطه با کش کردن داده ها در ASP.NET صحبت کردیم. سیستم کش در ASP.NET طوری طراحی شده است که داده ها را برای مدتی طولانی یا تا زمانی که شرطی رخ دهد کش می کند. اما، کش کردن بر اساس درخواست (Per-Request Caching) به معنی کش کردن داده ها به اندازه ی مدت زمان درخواست کاربر است. به عبارت دیگر، قسمتی از کد که با هر درخواست جدید اجرا می شود و داده هایی را فقط و فقط یک بار مورد دسترسی قرار می دهد را می توان کش کرد.

به عنوان یک مثال کاربردی تر، فرض کردن یک فروم را با ASP.NET طراحی کرده اید. با هر درخواست کاربر برای اولین صفحه ی این فروم، باید تعدادی فایل css خوانده شده و برای تنظیم ظاهر کاربری برنامه بر اساس هر کاربر استفاده شود. بعضی از این داده ها را می توان کش کرد ولی skin مربوط به برنامه که فقط یک بار مورد دسترسی قرار می گیرد و می تواند بارها بر اساس مدت زمان درخواست کاربر مورد استفاده قرار بگیرد چه؟ این داده را می توان با سیستم PerRequest Caching کش کرد.

به منظور استفاده از این تکنیک از کلاس HttpContext استفاده می کنیم. با دریافت هر درخواست ورودی از سمت کاربر به برنامه ی ما، یک شی از این کلاس ساخته می شود و می توان با استفاده از پروپرتی Current به آن درخواست خاص دسترسی پیدا کرد. یک پروپرتی دیگر از این کلاس Items نام دارد. این کالکشن حاوی داده هایی ست که فقط به اندازه ی مدت زمان آن درخواست خاص کش می شوند. همانطور که از کش به منظور افزایش سرعت و کارایی برنامه استفاده می کنیم، می توانیم از HttpContext.Items به منظور ذخیره کردن داده هایی استفاده کنیم که در طول آن درخواست خاص مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم پشت HttpContext.Items دقیقاً شبیه کش است. اگر داده ی مورد نظر در HttpContext.Items وجود نداشته باشد، به آن اضافه می شود. در فراخوانی های بعدی، داده ی مورد نظر از HttpContext.Items خوانده می شود.

بنابراین، به عنوان پنجمین تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب، سعی کنید برای داده هایی که قابلیت انجام آنها را دراند، از سیستم کش به ازای درخواست استفاده کنید.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت