در این پست، دومین تکنیک از سری آموزش ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب را در سایت پرووید قرار داده ایم. تکنیک دوم مربوط به صفحه بندی کردن داده ها دریافتی از بانک اطلاعاتی می شود.

یکی از ویژگی های بسیار جالب کنترل DataGrid در کار کردن با داده های بانک اطلاعاتی در این است که این کنترل می تواند داده های دریافتی از بانک را صفحه بندی (Paging) کند. به عبارت دیگر، تنها گروهی از رکوردها در هر صفحه نمایش داده می شوند و کاربر با کلیک بر روی دکمه ی Next و Previous و یا شماره ی صفحه ی مورد نظر می تواند آن رکوردهایی را ببیند که در آن صفحه هستند.

یکی از مشکلات صفحه بندی در DataGrid در این است که برای انجام صفحه بندی باید تمامی رکوردهای مورد نظر از بانک اطلاعاتی خوانده شده و به DataGrid متصل (Bind) شوند. این موضوع هم زمان زیادی را مصرف می کند و هم داده های دریافتی از بانک اطلاعاتی را هدر می دهد. به عنوان مثال، اگر ده هزار رکورد از بانک اطلاعاتی خوانده شود و در هر صفحه فقط 25 رکورد نمایش داده شود، نود و نه هزار و نه صد و هفت و پنج رکورد به هدر می رود و در واقع بی دلیل از بانک اطلاعاتی خوانده می شود. این موضوع در ارسال هر درخواست به بانک اطلاعاتی اتفاق می افتد.

به منظور رفع کردن این مشکل، می توان از یک stored procedure استفاده کرد. در مثال زیر، stored procedure ی نشان داده شده است که در آن شماره ی صفحه ی مورد نظر و تعداد رکورد در هر صفحه را دریافت می شود و پس از پیمایش در جدول Orders، فقط رکوردهایی را بر میگرداند که در آن صفحه ی مورد نظر هستند.

بنابراین، به عنوان دومین تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب، سعی کنید با استفاده از stored procedure ها داده ها را صفحه بندی کنید و در هر درخواست به بانک اطلاعاتی، فقط رکوردهایی را برگردانید که در آن صفحه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *