ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #10

ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #10

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #10 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تکنیک دهم: View State در سرور کنترل ها

قابلیت view state یک موضوع بسیار جالب در برنامه های تحت وب است. با استفاده از view state می توانید داده هایی را ذخیره کنید و در هنگام post back شدن صفحه از آنها استفاده کنید. (جا دارد همین جا عرض کنیم که در ASP.NET MVC خبری از view state نیست. این موضوع به دلیل سربارهای view state در برنامه های تحت وب است که به امید خدا در مقاله ی دگیری از آن صحبت می کنیم.) تعداد زیادی از سرور کنترل ها از view state استفاده می کنند. یکی از برتری های view state در این است که بدون استفاده از cookie ها و یا ذخیره کردن داده ای در سرور، می توان صفحات وب و مرورگر کاربر را همگام نگه داشت. ضمناً، توصیه می کنیم که حتماً از آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET MVC که یک آموزش کاملاً رایگان می باشد نیز دیدن کنید.

با تمام این برتری ها، view state دارای معایبی هم هست:

  • سرعت ارسال صفحه به کاربر و سپس از کاربر به سرور کاهش پیدا می کند. دلیل این موضوع سربار داده ای ست که view state به صفحه اضافه می کند.
  • قرار دادن داده ها در view state و بعد خواندن آنها در سمت سرور هم زمانی را مصرف می کند. این دو عمل به ترتیب serialize کردن و deserialize کردن نام دارد.
  • به علاوه، استفاده از view state حافظه ی مصرفی در سمت سرور را افزایش می دهد.

همانطور که گفته شده اغلب کنترل ها از view state استفاده می کنند. DataGrid شدیداً از view state استفاده می کند. این موضوع حتی هنگامی که DataGrid به view state نیازی ندارد هم اتفاق می افتد. به راحتی می توان view state را برای یک کنترل غیرفعال کرد. به علاوه، بر اساس دستور زیر می توان view state را در سطح صفحه نیز غیر فعال کرد.

<%@ Page EnableViewState="false" %>

غیر فعال کردن view state در زمانی هایی که هر بار کنترلها را از نو ایجاد می کنید و یا صفحات را post back نمی کنید، می تواند سرعت برنامه را بهبود ببخشد.

پس، به عنوان نهمین تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب، می توانید از view state استفاده نکنید. همانطور که گفته شده سربارهای زیادی که view state برای برنامه ایجاد می کند باعث حذف شدن کامل آن از معماری ASP.NET MVC شده است.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت