ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #1

ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #1

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب #1 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تکنیک اول: مربوط به برگرداندن نتایج چندگانه (Multiple Resultsets) از دیتابیس

یکی از تکینک های افزایش کارایی در برنامه های تحت وب مرور کردن Data Access Layer برنامه است. به عبارت دیگر، بررسی کردن اینکه برنامه درخواست های خود را به چه صورت برای بانک اطلاعاتی ارسال می کند و نتایج را دریافت می کند. کار کردن با بانک اطلاعاتی و ارسال و دریافت پیام ها بیان برنامه ی تحت وب و بانک اطلاعاتی وقت زیادی از برنامه ی شما می گیرد. یکی از بهترین کارها برای افزایش کارایی در کار کردن با بانک اطلاعاتی، کم کردن تعداد درخواست های ارسالی به سمت بانک است. بنابراین، شما می توانید به جای ارسال دو درخواست و دریافت دو نتیجه، یک درخواست ارسال کنید و یک نتیجه دریافت می کند. این موضوع round trip time (مدت زمان بین شروع ارسال درخواست و اتمام دریافت پیام از بانک) را کم می کند. برای این منظور، شما می بایست درخواست های متعدد خود را در یک درخواست گنجانده و به جای دریافت چندین پاسخ، یک پاسخ که حاوی چند نتیجه است را دریافت کنید.

برا این کار شما هم می توانید stored procedure هایی بنویسید که چندین نتیجه را بر می گردانند و یا اینکه این کار را با استفاده از LINQ انجام دهید. به طور کلی، توصیه می شود که در بانک اطلاعاتی، stored procedure هایی تعریف کنید که نتایج چندگانه (Multiple Result) بر گردانند. با استفاده از این کار، لایه Logical Layer برنامه نیز پاک می ماند.

در مثال زیر، کدی را مشاهده می کنید که با استفاده از یک شی SqlCommand و متد ExecuteReader آن پاسخی را از بانک اطلاعاتی دریافت کردیم که حاوی چندین نتیجه است. برای رفتن به نتیجه ی بعدی از NextResult استفاده می کنیم. به علاوه ی مباحث مطرح شده، انجام Filtering و درخواست کردن تنها اطلاعاتی که به آنها نیاز دارید می تواند سرعت برنامه ی تحت وب شما را به مراتب افزایش دهد.

بنابراین، به عنوان اولین تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب، سعی کنید نگاهی دوباره به Data Access Layer برنامه انداخته و عملیات کار با بانک اطلاعاتی را مرور کنید.

به منظور یادیگری کامل برنامه نویسی سی شارپ به بسته ی آموزش ویدئویی سی شارپ دات نت رجوع کنید. بنابراین، به عنوان تکنیک ششم از سری آموزش ده تکنیک افزایش سرعت اجرا در برنامه های دات سعی کنید که از کلاس StringBuilder برای کار کردن با رشته ها استفاده کنید.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش ده تکنیک افزایش سرعت برنامه های تحت وب مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت