ده تکنیک افزایش سرعت اجرای برنامه #1

ده تکنیک افزایش سرعت اجرای برنامه #1

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با ده تکنیک افزایش سرعت اجرای برنامه #1 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تکنیک اول: به ایجاد استثناهای کمتر

ایجاد اسثتناها مشکلات زیادی را برای کارایی برنامه در دات نت ایجاد می کند. گاهی ممکن است تعداد استثناهایی که برنامه شما ایجاد می کند بیش از حد انتظار باشد. بنابراین، از ابزارهایی شبیه Perfmon برای تست کردن تعداد استثناهای ایجاد شده در برنامه کمک بگیرید. به علاوه می توانید توسط Performance Counter ها تعداد استثناها رو کنترل کنید.

دقت کنید که داشتن بلاک های متعدد Try/Catch مشکلی را به خودی خود برای شما ایجاد نمیکنند. مشکل از آنجا شروع می شود که استثنا مورد نظر ایجاد می شود. آنجاست که کارایی برنامه دات نت شما دچار مشکل می شود. بنابراین، تعداد زیادی بلاک های Try/Catch را با تعداد زیاد استثناها اشتباه نگیرید. به منظور فراگیری بهتر این مباحث می توانید به بسته ی جامع آموزش سی شارپ رجوع کنید.

به عنوان یک مثال ساده، به کد زیر دقت کنید. در کد زیر، تعدادی استثنا در یک حلقه ی تکرار For ایجاد می شوند. اجرا شدن این حلقه ی For باعث ایجاد هزاران استثنا می شود. برای پی بردن به بهبود کارایی، کد ایجاد شدن استثنا در حلقه را حذف کنید و خودتان سرعت اجرای برنامه را مقایسه کنید.

for (int i = 0; i > 10000; i++)
{
try
{
j = i;
throw new System.Exception();
}
catch { }
}
System.Console.Write(j);
return;
}
  • یکی از موضوع های مهم این است که استفاده ی معمولی از بعضی از توابع شبیه Redirect() خود باعث ایجاد استثنایی از نوع ThreadAbort می شود. این نوع از استثناها قابل اجتناب نیستند. بنابراین، نگران آنها نباشید.
  • برنامه نویسان ویژوال بیسیک دقت کنند که بطور پیش فرض عملیاتی شبیه overflow و تقسیم بر صفر برای نوع داده ای int کنترل می شود که این خود باعث کاهش کارایی می گردد. به منظور افزایش کارایی می توان این گزینه را غیرفعال کرد.
  • اگر از COM استفاده می کنید، دقت کنید که HRESULT ها باعث ایجاد استثنا می شوند. بنابراین، آنها را کنترل کنید.

پس به عنوان اولین تکنیک از سری آموزشی ده تکنیک افزایش سرعت اجرای برنامه در دات نت، تعداد استثناها را کنترل کنید و سعی کنید آنها را به حداقل برسانید.

از شما دعوت می کنیم که از دیگر قسمت های این آموزش نیز دیدن کنید. لیست کامل این سری آموزشی را می توانید از مطلب مربوط به آموزش ده تکنیک افزایش سرعت اجرای برنامه های دات نت مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت