بررسی Domain Driven Design و رسالت آن در توسعه نرم افزار #5 را در این قسمت از وبسایت آموزش برنامه نویسی پرووید دانلود کنید.

بررسی Domain Driven Design و رسالت آن در توسعه نرم افزار #5

اگر خاطرتان باشد گفتیم که در دپارتمان بازاریابی و دپارتمان پشتیبانی معنی کلمه مشتری کاملاً متفاوت است. از همین جهت می‌توانیم نتیجه بگیریم که دپارتمان بازاریابی و دپارتمان پشتیبانی Domain های متفاوت هستند. به منظور توصیف فعالیت‌های تجاری هر کدام از Domain ها از یک زبان مشترک به نام Ubiquitous Language یا زبان فراگیر استفاده می‌شود. زبان فراگیر به این معنی نیست که یک زبان یکسان و تک در تمامی قسمت های سازمان استفاده می شود. به عبارت دیگر این زبان مشترک فقط توسط افراد تیم توسعه و Domain Expert ها در تمامی توصیف هایی که در رابطه با یک Domain انجام خواهد شد استفاده میشود. بنابراین Ubiquitous Language استفاده از تمامی واژه های دیگر را لغو می‌کند و از یک زبان یکسان و مشترک و فراگیر و سراسری در تعریف فعالیت‌های تجاری یک Domain استفاده می‌کند.

فکر کردن به توسعه نرم افزار از نقطه ‌نظر Domain Driven Design تغییراتی را در روند کار برنامه نویسی ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر برنامه نویس دیگر یک کلاس Customer را نمی سازد تا در تمامی قسمت های یک سازمان استفاده شود بلکه یک کلاس Customer را طوری می سازد که در یک Domain که در حال کار کردن بر روی آن است معنی پیدا کند. برنامه نویس دیگر تلاش نمی‌کند که نرم افزاری را تولید کند که تمامی قسمت های یک سازمان را به طور یکجا پوشش دهد و یکپارچه کند بلکه نرم افزاری را می سازد که فقط برای یک Domain خاص نوشته شود. بدون شک در ساخت نرم افزارها شرایطی وجود دارد که شما می‌خواهید از یک Domain به Domain دیگر ارتباطی برقرار کنید. برای چنین شرایطی از معماری ها سرویس گرا می شود استفاده کرد.

در پایان این آموزش از شما تشکر می‌کنیم که از ابتدا تا پایان با وبسایت پرووید همراه بودید. علاوه بر این از شما دعوت می کنیم که از بسته های آموزشی Domain Driven Design وب سایت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *