در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با بررسی Data Format های Request و Reponse در ASP.NET Web API #2 صحبت خواهیم کرد.

در قسمت قبلی از این آموزش در رابطه با بررسی Data Format های Request و Reponse در ASP.NET Web API صحبت کردیم.

جالب است بدانید که ASP.NET Web API به صورت Built-in فرمت های JSON و XML و BSON را پشتیبانی میکند. به عبارت دیگر می‌تواند داده‌های درون یک Request و یا یک Response را به صورت خودکار و Built-in به این فرمت ها تبدیل کند. لطفاً کد زیر را در نظر بگیرید.

public class Student
{
  public int Id { get; set; }
  public string Name { get; set; }
}

public class StudentController : ApiController
{
  public Student Post(Student student)
  {
    // save student into db
    var insertedStudent = SaveStudent(student);

    return insertedStudent;
  }
}

این کد حاوی یک Action Method است که Request هایی از نوع Post را برای یک پارامتر از نوع Student هندل می کند. همانطور که در بدنه ی این متد مشاهده می کنید Student ای که به عنوان پارامتر ورودی دریافت می‌شود در درون دیتابیس ذخیره شده و سپس id مربوط به آن Student ذخیره شده Return می‌شود. ASP.NET Web API به صورت خودکار داده های درون Request را به فرمت JSON و یا XML دریافت کرده و آن را به یک Object از نوع Student تبدیل می کند. این قضیه بر اساس مقداری که در درون Content-Type تنظیم شده است اتفاق می‌افتد. علاوه بر این داده ی مربوط به Student ی که درج شده است یا همان insertedStudent را به صورت خودکار به فرمت JSON و یا XML تبدیل می کند. این موضوع بر اساس مقدار درون Accept اتفاق می‌افتد. تصویری که در قسمت زیر مشاهده میکنید ارسال یک Request از نوع Post به این Endpoint در درون Fiddler را نشان می دهند.

در تصویر بالا Accept مشخص کرده است که توقع دارد Response در فرمت XML باشد و همچنین Content-Type مشخص میکند که داده‌های مربوط به Student که در درون Request قرار گرفته اند با فرمت JSON هستند.

آموزش ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0 دیدن کنید.

تصویر زیر Response ای که با اجرا شدن Request قبلی تحویل ما داده می‌شود را نشان می دهد.

به همین ترتیب می توانید بدون هیچ گونه تغییری و فقط تنظیم کردن Accept و Content-Type در درون Request و Response داده های ارسالی و دریافتی خود را با فرمت های مختلفی تنظیم کنید.

بسته ی آموزش ویدئویی پیاده سازی امنیت در Web API در ASP.NET Core

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی پیاده سازی امنیت در Web API در ASP.NET Core دیدن کنید.

برای مثال در تصویر زیر یک Request از نوع Post داده‌هایی را با فرمت XML ارسال کرده و به فرمت JSON تحویل می‌گیرد.

تصویر زیر نشان دهنده Response ای است که در زمان اجرا کردن Request قبلی به ما تحویل داده می شود. همانطور که مشاهده میکنید فرمت داده های درون Response به صورت JSON می باشد.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با Web API استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش ASP.NET Web API مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *