بررسی Command-Line Interface در ASP.NET Core

بررسی Command-Line Interface در ASP.NET Core

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با بررسی Command-Line Interface در ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با بررسی Command-Line Interface در ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

در این قسمت از سری آموزش رایگان و متنی ASP .NET Core از وب سایت پرووید در رابطه با Command-Line Interface در .NET Core صحبت خواهیم کرد. از این پس بجای استفاده کردن از کلمه Command-Line Interface بطور کوتاه به آن CLI می گوییم. در رابطه با CLI در بسته ی آموزش ویدئویی ساخت برنامه های Cross-Platform با .NET Core و بسته ی آموزش ویدئویی .NET Core برای برنامه نویسان ویندوز بیشتر و مفصل تر صحبت کرده ایم.

در .NET Core ابزار  CLI یک ابزار Cross-platform جدید برای ایجاد کردن و بازنشانی Package ها، Build کردن، اجرا کردن و Publish کردن اپلیکیشن های .NET می باشد. منظور از بازنشانی کردن همان Restore کردن Package ها و یا Dependency های مربوط به پروژه است. همانطور که در قسمتهای قبلی این آموزش دیدید ما توانستیم اولین اپلیکیشن خود با ASP.NET Core را در Visual Studio ایجاد کنیم. ویژوال استودیو بصورت درونی از CLI برای Restore کردن، Build کردن و همچنین Publish کردن اپلیکیشن های .NET Core استفاده می کند. دیگر IDE ها نیز می توانند از CLI برای ساختن اپلیکیشن های .NET Core استفاده کنند.

نکته دیگر اینکه .NET Core CLI در زمان نصب کردن .NET Core SDK برای سیستم عامل انتخاب شده بصورت خودکار نصب می شود و بنابراین نیازی ندارید که بصورت جداگانه آن را نصب کنید. اگر قصد این را دارید که چک کنید که آیا CLI به درستی نصب شده است یا نه، کافی است که در سیستم عامل Command Prompt را باز کرده و دستور dotnet را تایپ کرده و سپس Enter را فشار بدهید. اگر CLI به درستی نصب شده باشد اطلاعاتی در رابطه با آن شبیه به تصویر زیر در پنچره Command Prompt به شما داده خواهد شد.

بررسی ساختار دستورات در CLI

دستوراتی که در CLI وارد می کنید ساختار زیر را دارند. همانطور که در ساختار بالا مشاهده می کنید تمامی دستورات با کلمۀ dotnet که بعنوان Driver مربوط به CLI از آن یاد می شود، آغاز می شوند. کلمۀ dotnet باعث آغاز شدن CLI می شود. پس از کلمه dotnet می توانید Command و یا دستور مورد نظر خود را وارد کنید که اصطلاحاً به آن Verb می گویند.

بسته ی آموزش ویدئویی ساخت وب اپلیکیشن Full-stack با Angular 2 و ASP.NET Core

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت وب اپلیکیشن Full-stack با Angular 2 و ASP.NET Core دیدن کنید.

هر Command می تواند چندین Argument و Option داشته باشد. جدولی که در قسمت زیر مشاهده می کنید Command های مربوط به .NET Core 2.x CLI می باشند.

در ادامه برای درک هرچه بهتر CLI قصد داریم که بدون استفاده از ویژوال استودیو اقدام به ساختن و Restore کردن و سپس Build کردن و اجرا کردن یک کنسول اپلیکیشن با استفاده از .NET Core و CLI کنیم.

ایجاد کردن یک پروژۀ جدید با CLI

به منظور ایجاد کردن یک پروژه جدید با استفاده از CLI، از دستور  new استفاده می کنیم که پس  از آن Template Name و یا نام الگوی پروژه ی مورد نظر را بعنوان Argument به این دستور اضافه می کنیم. منظور از Template Name نام الگوی پروژه است. شما می توانید از Template هایی از قبیل console و class library و web و mvc و webapi و razor و angular و react برای ساخت پروژه هایی از این نوع ها استفاده کنید.

بسته ی آموزش ویدئویی معماری پیازی و ساخت پروژه عملی با ASP.NET Core MVC

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی معماری پیازی و ساخت پروژه عملی با ASP.NET Core MVC دیدن کنید.

به منظور ایجاد کردن یک پروژه از نوع Console Application از کلمه console به عنوان Template Name که Argument دستور new خواهد بود استفاده خواهیم کرد. کدی که در قسمت زیر می ببینید باعث ایجاد شدن یک پروژه Console Application جدید در دایرکتوری جاری و یا Directory Current می شود. اگر بخواهیم یک نام خاص برای پروژه در نظر بگیریم باید از Option و یا گزینۀ  -n و یا -name استفاده کنیم. این موضوع در کد زیر نشان داده شده است.

اگر بخواهیم پروژه مورد نظر را در یک فولدر خاص تعریف کنیم از گزینۀ -o و یا -output استفاده می کنیم. کدی که در قسمت زیر مشاهده می کنید باعث ایجاد شدن یک Console Application جدید به نام MyConsoleApp در فولدر C:\MyProjects می شود.

اضافه کردن Package Reference ها

همانطور که می دانید اغلب برای اضافه کردن قابلیت های جدید نیاز به اضافه کردن NuGet Package Reference هایی به برنامه هستیم. اینکار را براحتی می توانید با استفاده از دستور dotnet add package انجام بدهید.

در ابتدا به فولدر مربوط به پروژه بروید و سپس شبیه به دستور زیر یک NuGet Package Reference اضافه کنید. کدی که در قسمت بالا مشاهده می کنید پکیج Newtonesoft.json را به پروژه اضافه می کند. اگر بخواهیم مطمئن بشویم که این پکیج به درستی اضافه شده است یا خیر، کافی استکه فایل پروژه یعنی همان csproj را در Notepad باز کرده و ببینیم که این Reference به درستی اضافه شده است.

بازنشانی کردن و یا Restore کردن Package ها

به منظور Restore کردن Package ها و یا بروز رسانی کردن آنهایی که از قبل موجود هستند، از دستور Restore شبیه به کد زیر استفاده می کنیم.

Build کردن پروژه

به منظور Build کردن یک پروژۀ جدید و یا یک پروژه ی از قبل موجود از دستور dotnet build استفاده می کنیم.

اجرا کردن پروژه

به منظور اجرا کردن کنسول اپلیکیشنی که تا به اینجای کار ایجاد کرده ایم، از دستور dotnet run استفاده کنید. این موضوع باعث می شود که برنامه شبیه به تصویر زیر خروجی خود را در Command Prompt به ما نشان بدهد.

کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با Command ها

می تواینم با استفاده از -h و یا -help اطلاعات بیشتری در رابطه با دستورات CLI بدست بیاوریم. کافی است که در پایان هر دستوریدکه در رابطه با آن به اطلاعات بیشتری نیاز دارید از -help و یا -h استفاده کنید. برای مثال تایپ کردن دستور dotnet new -h به منظور نشان دادن اطلاعاتی در رابطه با دستور new که برای ساخت یک پروژه ی جدید از آن استفاده می کنیم مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

این آموزش را در این قسمت به پایان می رسانیم. همانطور که دیدید می توانیم به راحتی با استفاده از دستورات Command-line Interface و یا CLI در .NET Core اقدام به ایجاد کردن و Restore کردن پکیج ها و Build کردن و اجرا کردن و سپس Publish کردن پروژه های مختلف .NET Core کنیم.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با فریم ورک ASP.NET Core استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت