بررسی و راه اندازی محیط توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core

بررسی و راه اندازی محیط توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با بررسی و راه اندازی محیط توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

در این قسمت از این سری آموزشی از وب سایت پرووید در رابطه با راه اندازی محیط توسعه و یا اصطلاحاً Development Environment برای ساخت وب اپلیکیشن ها با ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد.

به منظور آغاز کار و ساخت وب اپلیکیشن ها با ASP.NET Core باید .NET Core SDK و همچنین یک IDE که مخفف Integrated Development Environment می باشد را بر روی سیستم نصب کنید.

از آنجایی که ASP.NET Core بخشی از .Net Core SDK است نیازی به نصب جداگانه .NET Core SDK نداریم. می توانید با رجوع کردن به .NET Core Release Notes اطلاعات بیشتری را در رابطه با Release های مختلف .NET Core بدست بیاورید.

نصب کردن .Net Cor SDK

به راحتی می توان .Net Cor SDK را بر روی سیستم عاملی که در حال استفاده از آن هستید برای مثال Windows و Linux ویا Mac نصب کنید. نکته ی بسیار مهمی که باید از آن یاد کنیم این است که .NET Core Runtime و .NET Core SDK دو ماهیت متفاوت هستند.

به عبارت دیگر .NET Core Runtime فقط به منظور اجرا کردن اپلیکیشن هایی که با .Net Core نوشته شده اند استفاده می شود در حالی که .NET Core SDK حاوی ابزارها و Library هایی است که برای توسعه دادن اپلیکیشن های .NET Core استفاده می شوند.

به منظور راه اندازی یک محیط توسعه و یا Development Environment نیاز به نصب .NET Cor SDK بر روی سیستم عاملی که در حال استفاده کردن از آن هستیم می باشیم. با رجوع کردن به لینک https://www.microsoft.com/net/core و انتخاب کردن پلتفرم مناسب، می توانید اقدام به نصب کردن .NET Core SDK کنید. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

ما در این آموزش از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنیم، بنابراین .NET Core SDK را برای ویندوز نصب خواهیم کرد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید با کلیک کردن بر روی دکمه Download .NET Core SDK می توانید آخرین نسخه از .NET Core SDK را نصب کنید. در زمان نوشتن این مقاله .NET Core 2.0 SDK دانلود خواهد شد. علاوه بر این، می توانید .NET Core SDK را برای هر سیستم عامل دیگری که از آن استفاده می کنید دانلود کنید. به منظور دانلود کردن .NET Core Runtime نیز می توانید از همین وب سایت اقدام کنید. دقت کنید که .NET Core Runtime فقط به منظور اجرا کردن برنامه های .NET Core می باشد و به منظور توسعه دادن اپلیکیشن های .NET Core نمی توانید از .NET Core Runtime استفاده کنید.

بسته ی آموزش ویدئویی تست نرم افزار در ASP.NET Core MVC

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی تست نرم افزار در ASP.NET Core MVC دیدن کنید.

پس از دانلود کردن فایل نصب .NET Core SDK شبیه به تصویر زیر، آن را اجرا کنید. پس از آن بر روی دکمه Run کلیک کرده و ویزاردی که در تصویر زیر مشاهده می کنید را دنبال کنید.

بر روی دکمه Install کلیک کرده تا .NET Core SDK نصب شود.

انتخاب یک محیط توسعه و یا IDE

به منظور توسعه دادن و ساختن و اجرا کردن اپلیکیشن های .NET Core می توانید از Visual Studio و یا از CLI که مخفف Command-line Interface می باشد استفاده کنید. در این آموزش ما از Visual Studio 2017 برای ساختن اپلیکیشن های .NET Core استفاده خواهیم کرد. برای یادگیری کامل کار با ویژوال استادیو توصیه می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی کار با ویژوال استادیو برای ساخت برنامه های دات نت استفاده کنید.

بررسی Visual Studio 2017

به منظور دانلود کردن و نصب Visual Studio 2017 می توانید از لینک https://www.microsoft.com/net/core اقدام به دانلود کردن فایل نصب ویژوال استودیو کنید. پس از دانلود کردن ویژوال استودیو می توانید به راحتی آن را نصب کنید. بطور پیش فرض در این آموزش ما از نسخه ی Community استفاده می کنیم. در حالیکه با رجوع کردن به آدرس https://www.visualstudio.com/downloads می توانید فایل نصب دیگر ورژن های Visual Studio را نیز دریافت کنید. پس از نصب کردن می توانید اقدام به ساختن و اجرا کردن اپلیکیشن های .NET Core کنید.

بررسی Command-line Interface (CLI)

اگر برای ساخت برنامه های .NET Core قصد استفاده کردن از Visual Studio را ندارید، می توانید از Command-line Interface و یا بطور کوتاه شده CLI استفاده کنید. با استفاده از CLI می توانید در Command-line اپلیکیشن های .NET Core خود را ایجاد کرده، کامپایل کنید و Restore کنید.

بسته ی آموزش ویدئویی پروژه محور ASP.NET Core MVC و EF Core

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی پروژه محور ASP.NET Core MVC و EF Core دیدن کنید.

مهم است که بدانید با نصب .NET Core SDK بطور پیش فرض Command-line Interface مربوط به سیستم عامل مورد نظرتان نصب می شود. با این اتفاق به راحتی می توانید با استفاده از دستور .NET در Command Line اقدام به استفاده کردن از CLI کنید. به منظور مطمئن شدن از اینکه Command-line Interface به درستی نصب شده است، کافی است که Command Line و یا cmd را باز کرده و سپس دستور .NET را تایپ کنید و Enter را فشار بدهید. این موضوع باعث می شود که ورژن نصب شده و دیگر اطلاعات مربوط به Command-line Interface شبیه به تصویر زیر به شما نشان داده شود.

در قسمتهای بعدی از این آموزش بطور مفصل در رابطه با Command-line Interface با شما صحبت خواهیم کرد. در قسمت بعدی از این آموزش اقدام به ساختن اولین اپلیکیشن خود با استفاده از ASP.NET Core خواهیم کرد.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با فریم ورک ASP.NET Core استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت