در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با بررسی قسمت View در ASP.NET MVC #1 صحبت خواهیم کرد. معماری MVC از معمول ترین و پرکاربردترین معماری های ساخت وب اپلیکیشن ها می باشد.

در این قسمت از این آموزش از وبسایت پرووید در رابطه با View در فریم ورک ASP.NET MVC صحبت می کنیم. به بیان ساده View همان User Interface یا واسط کاربری برنامه هست. با استفاده از View ها می توانیم داده هایی که در Model ذخیره شده اند را به کاربر نشان داده و امکان تغییر دادن آنها را به View بدهیم. از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی HTML5 دیدن کنید.

در واقع View های یک اپلیکیشن در ASP.NET MVC در یک فولدر با نام Views ذخیره میشوند. به ازای هر Controller که در برنامه موجود می باشد یک زیر فولدر در همین فولدر قرار می‌گیرد. به ازای Action Method های مختلفی که در یک Controller وجود دارند می توانند View های مختلفی را زندر کنید. بگذارید برای راحت تر فهمیدن این موضوع یک مثال ساده بزنیم.

بسته ی آموزش ویدئویی ساخت وب اپلیکیشن با ASP.NET Core و React

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت وب اپلیکیشن با ASP.NET Core و React دیدن کنید.

فرض کنید یک Controller با نام HomeController دارید. در درون فولدر Views یک فولدر دیگر با نام Home قرار خواهد گرفت که در درون این فولدر View های مربوط به این Controller قرار می‌گیرند. Action Method های مختلفی که در HomeController تعریف شده اند می توانند هر کدام از این View ها را مورد استفاده قرار بدهند. علاوه بر این View هایی که توسط StudentController رندر می شوند در فولدری با نام Student که در درون فولدر Views قرار گرفته است ساخته شده است. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

دقت کنید که دو Controller با نام‌ های HomeController و StudentController در درون برنامه وجود دارند که با نام فولدرهایی که در درون فولدر Views  قرار گرفته‌اند و حاوی فایل های View می‌باشند مطابقت می کنند. علاوه بر این فولدرها یک فولدر دیگر با نام Shared در درون فولدر Views قرار گرفته است که حاوی فایل های Layout و Partial View هایی است که توسط دیگر View ها به طور مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته ی آموزش ویدئویی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده Full-stack در دات نت سری دوم

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده Full-stack در دات نت سری دوم نیز دیدن کنید.

بررسی Razor View Engine

مدت ‌ها قبل مایکروسافت Razor View Engine را مطرح کرد و آن را در درون MVC 3 قرارداد. با استفاده از Razor View Engine  شما می توانید تگ های HTML را به صورت ترکیبی در کنار کد های سمت سرور و یا اصطلاحاً Server Side Code که منظور همان کدهای سی شاپ است (در درون یک فایل View یکسان) قرار بدهید. به منظور نوشتن کدهای سمت سرور از کاراکتر @ استفاده میکنید.

اگر خاطرتان باشد ASP.NET Web Forms این کار توسط کاراکتر <% %> لحاظ می‌شد. به منظور نوشتن کدهای سمت سرور می توانیم از سی شارپ و یا ویژوال بیسیک استفاده کنیم. با استفاده از Razor View Engine سرعت کد نویسی را افزایش پیدا می کند.

این کار به وسیله کاهش یافتن تعداد کلمات و کاراکترهایی که نیاز به تایپ کردن دارند اتفاق می افتد چرا که کدهای سمت سرور و تگ های HTML به طور همزمان و در کنار هم نوشته می شوند. دقت کنید که بر اساس زبان برنامه نویسی که برای نوشتن دستورات سمت سرور در درون فایل های View این نوع فایل ها پسوند cshtml و یا vbhtml دارند. به عبارت دیگر اگر کدهای سمت سرور را با سی شارپ بنویسید پسوند این فایل cshtml خواهند بود و اگر با زبان ویژوال بیسیک نوشته بشوند پسوند این فایل های vbhtml خواهد بود.

در درون ASP.NET MVC انواع مختلفی از فایل های View پشتیبانی می شود که در جدول زیر لیستی از آنها را برای شما قرار داده ایم.

در قسمت‌های بعدی از این آموزش از وبسایت پرووید به طور مفصل تر در رابطه با Razor Syntax صحبت می‌کنیم. و اما در ادامه در رابطه با ساختن یک View جدید در درون برنامه صحبت خواهیم کرد.

ذر قسمت بعدی از این آموزش در رابطه با ساختن یک View جدید صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *