بررسی فولدر wwwroot در ASP.NET Core

بررسی فولدر wwwroot در ASP.NET Core

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با بررسی فولدر wwwroot در ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

در این قسمت از سری آموزشی ASP.NET Core که بصورت متنی و رایگان بر روی وب سایت پرووید منتشر می شود قصد داریم در مورد فولدر wwwroot صحبت کنیم. در یک پروژه ی ASP.NET Core این فولدر Root Folder و یا پوشه ی ریشه از وب اپلیکیشن شما به حساب می آید. فایلهای استاتیک از قبیل عکس و صوت می توانند در این فولدر قرار گرفته و سپس با استفاده از یک مسیر نسبی و یا اصطلاحاً Relative Path مورد استفاده قرار بگیرند.

بسته ی آموزش ویدئویی معماری پیازی و ساخت پروژه عملی با ASP.NET Core MVC

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی معماری پیازی و ساخت پروژه عملی با ASP.NET Core MVC دیدن کنید.

در وب اپلیکیشن هایی که با استفاده از ASP.NET ساخته می شوند فایلهای استاتیک می توانند در درون فولدر ریشه ی یک اپلیکیشن و یا هر زیر پوشه ای از آن فولدر قرار گرفته و به سمت کلاینت ارسال بشوند. این موضوع در ASP.NET Core تغییر کرده است. هم اکنون در ASP.NET Core فقط فایلهایی که در فولدر wwwroot قرار گرفته اند می توانند به سمت کلاینت ارسال بشوند. تمامی فایلهای دیگر متوقف شده و از ارسال آنها جلوگیری می شود.

بطور پیش فرض برای انواع مختلفی از فایلهای استاتیک از قبیل فایلهای JavaScript و CSS و یا حتی فایلهای عکس، فولدرهای متفاوتی در فولدر wwwroot ساخته می شود. این موضوع در تصویر زیر نیز نشان داده شده است.

شما می توانید با استفاده از Base URL و نام یک فایل به آن فایل که در فولدر wwwroot قرار گرفته است دسترسی پیدا کنید. برای مثال به منظور دسترسی پیدا کردن به فایل site.css که در درون یک فولدر با نام CSS از wwwroot قرارگرفته است از آدرس http://localhost:/css/app.css استفاده می کنیم.

بسته ی آموزش ویدئویی اصول برنامه نویسی در ASP.NET Core

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی اصول برنامه نویسی در ASP.NET Core دیدن کنید.

فقط این موضوع را فراموش نکنید که به منظور ارسال و یا اصطلاحاً سرو کردن فایلهای استاتیک باید یک Middleware را به برنامه اضافه کنید و اینکار را در درون متد Configure از کلاس Startup.cs انجام میدهیم.

تغییر نام دادن فولدر wwwroot

اگر لازم بدانید می توانید نام فولدر wwwroot را به هر چیز دیگری که مد نظرتان است تغییر بدهید. پس از تغییر نام این فولدر، باید در فایل program.cs و در زمان ساختن Hosting Environment، نام جدید این فولدر را لحاظ کنید. در رابطه با فایل program.cs و تنظیمات آن در قسمت های بعدی صحبت خواهیم کرد. برای یک مثال، فرض کنید میخواهیم فولدر wwwroot را به نام Content تغییر بدهیم. پس از انجام این کار باید در فایل Program.cs و متد Main با استفاده از متد UseWebRoot() این نام جدید را به عنوان ریشه ی وب اپلیکیشن تنظیم کنیم. این موضوع در کد زیر نشان داده شده است.

public class Program
{
  public static void Main(string[] args)
  {
    var host = new WebHostBuilder()
      .UseKestrel()
      .UseContentRoot(Directory.GetCurrentDirectory())
      .UseWebRoot("Content")
      .UseIISIntegration()
      .UseStartup<MyStartup>()
      .Build();

    host.Run();
  }
}

این آموزش را در این قسمت به پایان میرسانیم و بحثمان را در قسمت بعد ادامه خواهیم داد.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با فریم ورک ASP.NET Core استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت