بررسی علمگر (Operator) ها در زبان برنامه نویسی سی شارپ

بررسی علمگر (Operator) ها در زبان برنامه نویسی سی شارپ

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با بررسی علمگر (Operator) ها در زبان برنامه نویسی سی شارپ صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

در این قسمت از سری آموزش سی شارپ از وب سایت پرووید در رابطه با عملگرها و یا Operator ها در سی شارپ صحبت می کنیم. در واقع Operator ها علائمی هستند که عملیاتی که باید بر روی تعدادی عملوند و یا Operand انجام بشوند را مشخص می کند. در ریاضیات علامت + نشانگر جمع عدد سمت چپ و راست می باشد. به اعداد سمت چپ و راست در این مثال عملوند و یا Operand می گویند و به علامت + عملگر و یا Operator می گویند.

به همین ترتیب در زبان سی شارپ نیز Operator های متعددی وجود دارند که بسته به Data Type مربوط به Operand ها معانی مختلفی پیدا می کنند. به عبارت دیگر Operator ها در زبان سی شارپ اصطلاحاً Overload و یا سربارگذاری شدند. در رابطه با مفهوم Overload کردن در قسمت های بعدی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. علاوه بر این می توانید از بسته ی آموزش ویدئویی سی شارپ دات نت از وب سایت پرووید برای درک هرچه بهتر این مفهوم استفاده کنید.

به طور معمول Operator ها در زبان سی شارپ دارای یک یا دو عملوند و یا Operand می باشند. به Operator هایی که فقط یک Operand دارند اصطلاحاً Unary Operator یا عملگرهای تکین می گویند. جدول زیر Operator های مختلفی که در زبان سی شارپ وجود دارند را نشان می دهد.

Operator category e1578743572738 - بررسی علمگر (Operator) ها در زبان برنامه نویسی سی شارپ

همان طور که در قسمت بالا گفتیم Operator ها براساس Data Type مربوط به Operand ها معانی مختلفی پیدا می کنند. برای مثال عملگر + اگر با اعداد استفاده بشود باعث جمع شدن آن اعداد و اگر با String ها استفاده بشود باعث الحاق و یا Concatenate شدن یک String می شود. کدی که در قسمت زیر مشاهده می کنید نحوه استفاده کردن از عملگر + را با استفاده از Data Type های مختلف نشان می دهد.

static void Main(string[] args)
{
  string message1 = "Hello";

  string message2 = message1 + " World!!";  

  Console.WriteLine(message2);

  int i = 10, j = 20;

  int sum = i + j;

  Console.WriteLine("{0} + {1} = {2}", i, j, sum);

}

خروجی این کد شبیه به تصویر زیر خواهد بود.

Operator - بررسی علمگر (Operator) ها در زبان برنامه نویسی سی شارپ

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با زبان سی شارپ استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل توسعه نرم افزار با سی شارپ مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت