بررسی ساختار یک وب اپلیکیشن در ASP.NET Core

بررسی ساختار یک وب اپلیکیشن در ASP.NET Core

در این پست از وبسایت پرووید، در رابطه با بررسی ساختار یک وب اپلیکیشن در ASP.NET Core صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

در این درس از سری آموزش متنی و رایگان ASP.NET Core از وب سایت پرووید در رابطه با ساختار یک پرژوه ASP .NET Core صحبت می کنیم. فایلهای مختلفی با ساختن یک پروژه ASP.NET Core ساخته می شوند که درک هرچه بهتر آنها به روند کار شما بسیار کمک خواهند کرد.

همانطور که در قسمت قبل نیز مشاهده کردید ما با استفاده از Visual Studio 2017 اولین وب اپلیکیشن خود با ASP.NET Core 2.0 را ایجاد کردیم. همانطور که باز هم مشاهده کردید فایلهای مختلفی در درون پروژه ساخته شده اند. دانستن نقش هر کدام از این فایلها و اهمیت آنها را موضوع این درس قرار داده ایم.

به عنوان یک مرور تصویر زیر را مشاهده کنید.

این تصویر ساختار یک پروژه را نشان می دهد که با ASP.NET Core در Visual Studio ساخته شده است. علاوه بر چیزی که در تصویر بالا مشاهده می کنید می توانید محتویات مربوط به پروژه خود را در Solution Explorer بصورت فولدر بندی شده و یا اصلاحاً Folder View نشان بدهید.

بسته ی آموزش ویدئویی شروع به کار با ASP.NET Core و SignalR

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی شروع به کار با ASP.NET Core و SignalR دیدن کنید.

به منظور انجام این کار بر روی آیکون Folders کلیک کنید و سپس گزینۀ Folder View را انتخاب کنید این موضوع باعث می شود تا پروژه شما در قالب فولدرهای مربوط به آن شبیه به تصویر زیر نشان داده شود.

یک موضوع بسیار مهم و جذاب اینکه فایلها و فولدرهای مربوط به پروژۀ شما که در Solution Explorer نشان داده می شود با فایلها و فولدرهای فیزیکی که بر روی دیسک قرار دارند همگام سازی یا اصطلاحاً Synchronize می شوند. به عبارت دیگر، اگر یک فایل و یا فولدر جدید در فولدر پروژه بر روی دیسک ایجاد کنید، بطور مستقیم آن را در Solution Explorer می بینید و دیگر نیازی به اضافه کردن آن فایل و یا فولدر در Solution Explorer می بینید و دیگر نیازی به اضافه کردن آن فایل و یا فولدر در Solution Explorer نداریم.

بررسی .csproj

همانطور که  ممکن است بدانید ASP.NET Core 1.0 فایلهای .csproj تولید نمی کرد بلکه از پسوند .xproj و Project.json به منظور مدیریت کردن فایلهای پروژه استفاده می کرد. این موضوع در ASP.NET Core 2.0 و Visual Studio تغییر کرده است و در حال حاضر از فایلهای .csproj برای مدیریت کردن پروژه استفاده می شود.

بسته ی آموزش ویدئویی ساخت اولین وب اپلیکیشن با ASP.NET Core MVC

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ساخت اولین وب اپلیکیشن با ASP.NET Core MVC دیدن کنید.

به منظور ویرایش کردن تنظیمات مربوط به پروژه می توانید بر روی فایل .csproj راست کلیک کرده و سپس گزینه Edit را انتخاب کنید. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

محتویات یک فایل .csproj شبیه به تصویر زیر خواهد بود.

برخی از تظیماتی که در یک فایل .csproj وجود دارند شامل اطلاعات مربوط به فریم ورک هایی است که Target کرده اید (به عنوان فریم ورک هدف انتخاب کرده اید)، فولدرهای پروژه و پکیج های NuGet می باشد.

بررسی قسمت Dependencies

در قسمت Dependencies از یک پروژۀ ASP.NET Core تمامی NuGet Package های سمت سرور و یا اصطلاحاً Server-side و همچنین Framework های سمت Client و یا اصطلاحاً Client-side از قبیل jQuery و AngularJs و Bootstrap قرار گرفته اند.

در ویژوال استادیو Dependency های Client-side با استفاده از Bower مدیریت می شوند. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است. همانطور که در این تصویر می بینید قسمت Dependencies در Solution Explorer شامل تمامی NuGet Package های نصب شده است. در این رابطه توصیه می کنیم که از آموزش ویدئویی NuGet در دات نت استفاده کنید. علاوه بر این فولدر Bower شامل تمامی Framework های سمت کلاینت می باشد.

بررسی قسمت Properties

قسمت Properties از پروژه شامل یک فایل با نام launchSettings.json است که شامل پروفایلهای ویژوال استادیو و همچنین جزئیات و تنظیمات مربوط به Debug می باشد. در تصویر زیر محتویات یک فایل launchSettings.json را مشاهده می کنید.

علاوه بر این روش، می توانید با راست کلیک کردن بر روی پروژه و سپس انتخاب کردن Properties و پس از آن گزینۀ Debug تنظیمات مربوطه را در این نیز قسمت لحاظ کنید. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

در این قسمت می توانید پروفایل مورد نظر خود را انتخاب کرده حتی Environment Variable ها و URL و دیگر گزینه ها را نیز تنظیم کنید. این قسمت از این آموزش را به پایان می رسانیم و در قسمت بعد در رابطه با wwwroot صحبت خواهیم کرد.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با فریم ورک ASP.NET Core استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET Core مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت