بررسی توابع پیکانی (Arrow Function ها) در TypeScript

بررسی توابع پیکانی (Arrow Function ها) در TypeScript

در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با بررسی توابع پیکانی (Arrow Function ها) در TypeScript صحبت خواهیم کرد. زبان TypeScript یک زبان شی گرا و Open-source می باشد که توسط مایکروسافت توسعه داده و نگهداری میشود.

در این قسمت از سری آموزش زبان برنامه نویسی TypeScript از وب سایت پرووید در رابطه با توابع پیکانی و یا اصطلاحاً Arrow Function ها صحبت خواهیم کرد. توابع پیکانی برای تعریف توابع بی نام که در رابطه با آن ها در قسمت های قبلی صحبت کردیم، استفاده می شوند. در دیگر زبان های برنامه نویسی، از قبیل سی شارپ، از توابع پیکانی برای تعریف  Lambda Expression ها استفاده می کنیم. در رابطه با برنامه نویسی سی شارپ می توانید از بسته ی آموزش ویدئویی سی شارپ دات نت و همچنین در مورد Lambda Expression ها می توانید از آموزش ویدئویی Lambda Expression در سی شارپ استفاده کنید.

قسمت زیر نحوه استفاده کردن از توابع پیکانی را نشان می دهد.

(param1, param2, ..., paramN) => expression

بسته ی آموزش ویدئویی شروع به کار با TypeScript

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی شروع به کار با TypeScript دیدن کنید.

همان طور که در مثال بالا مشاهده می کنید، از علامت پیکان (=>) به منظور حذف تعریف کلمه کلیدی ‘function’ استفاده شده است. همچنین پارامترهای این تابع در پرانتز قرار گرفته و بدنه این تابع در {} قرار می گیرد. مثالی که در قسمت زیر می بینید، تعریف یک تابع بی نام و یا اصطلاحاً Anonymous Function را با استفاده از Arrow Function و یا توابع پیکانی نشان می دهد.

let sum = (x: number, y: number): number => {
      return x + y;
}

sum(10, 20); //returns 30

در مثال بالا تابع بی نام در یک متغیر به نام sum قرار گرفته است و دو پارامتر به نام x و y و از نوع داده Number برای آن تنظیم شده است. بنابراین، این تابع یک Number را به عنوان خروجی بر می گرداند. با استفاده از علامت پیکان (=>) بدنه تابع از لیست پارامترهای تابع جدا می شود. بدنه تابع در علامت {} قرار گرفته و می تواند دارای جملات متعددی باشد، با تبدیل شدن این کد TypeScript به زبان JavaScript خروجی که در قسمت زیر مشاهده می کنید، تولید می شود.

var sum = function (x, y) {
      return x + y;
}

بسته ی آموزش ویدئویی آموزش عمیق TypeScript

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی آموزش عمیق TypeScript دیدن کنید.

در تعریف توابع پیکانی لزومی ندارد که حتما پارامتر تعریف کنید. در واقع می توانید یک تابع پیکانی را شبیه به کد زیر به صورت بدون پارامتر تعریف کنید.

let Print = () => console.log("Hello TypeScript");

Print(); //Output: Hello TypeScript

همچنین اگر بدنه تابع شما فقط از یک جمله تشکیل شده است، نیازی به قرار دادن {} نیست، علاوه بر این نیازی نیست از کلمه کلیدی return استفاده کنید. مثال زیر این موضوع را نشان میدهد.

let sum = (x: number, y: number) => x + y;

sum(3,4); //returns 30

بسته ی آموزش ویدئویی آموزش پیشرفته TypeScript

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی آموزش پیشرفته TypeScript دیدن کنید.

در کلاس ها می توانید از Arrow Function ها در Property ها استفاده کنید. کدی که در قسمت زیر مشاهده میکنید، یک کلاس به نام Employee را نشان می دهد که در آن یک Property به نام display تعریف شده است.

class Employee {
  empCode: number;
  empName: string;

  constructor(code: number, name: string) {
      this.empName = name;
      this.empCode = code;
  }

  display = () => console.log(this.empCode +' ' + this.empName)
}
let emp = new Employee(1, 'Ram');
emp.display();

مقداری که در این Property ریخته شده است، یک تابع پیکانی است. پس از آن یک شی از کلاس Employee ساخته شده است و پروپرتی display آن شبیه به یک تابع صدا زده شده است.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با زبان TypeScript استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل زبان تایپ اسکریپت TypeScript مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت