بررسی ایجاد کردن ValidationSummary در ASP.NET MVC

بررسی ایجاد کردن ValidationSummary در ASP.NET MVC

در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با بررسی ایجاد کردن ValidationSummary در ASP.NET MVC صحبت خواهیم کرد. معماری MVC از معمول ترین و پرکاربردترین معماری های ساخت وب اپلیکیشن ها می باشد.

در این قسمت از سری آموزش جامع و رایگان ASP.NET MVC از وب سایت پرووید در رابطه با متد ValidationSummary صحبت خواهیم کرد. در روند اعتبار سنجی داده ها در برنامه های ASP.NET MVC متد ValidationSummary می تواند لیستی از تمامی Error Message های مربوط به تمامی Property های یک Model Class را نشان بدهد. علاوه بر این می توانیم از متد ValidationSummary به منظور نشان دادن Error Message های سفارشی نیز استفاده کنیم. تصویری که در قسمت زیر مشاهده می کنید نحوه ی استفاده کردن از متد ValidationSummary و خروجی تولید شده توسط آن را نشان می دهد.

validationsummary - بررسی ایجاد کردن ValidationSummary در ASP.NET MVC

کدی که در قسمت زیر مشاهده می کنید Signature مربوط به متد ValidationSummary را نشان می دهد.

MvcHtmlString ValidateMessage(bool excludePropertyErrors, string message, object htmlAttributes)

ضمناً می توانید با رجوع کردن به MSDN مایکروسافت تمامی Overload های مربوط به این متد را نیز بررسی کنید.

بسته ی آموزش ویدئویی ASP.NET MVC و Entity Framework در قالب پروژه

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی ASP.NET MVC و Entity Framework در قالب پروژه دیدن کنید.

نشان دادن Error Message های مربوط به Property ها

بطور پیش فرض متد ValidationSummary پیغامهای خطا و یا Error Message های مربوط به فیلدها را نشان نمی دهد. اگر می خواهید که Error Message های مربوط به فیلدها را نشان بدهید باید پارامتر exculePropertyErrors را با مقدار False تنظیم کنید. این موضوع در کد زیر نشان داده شده است.

@Html.ValidationSummary(false, "", new { @class = "text-danger" })

با این تغییر اگر به View مربوط به ویرایش کردن اطلاعات Student بروید، Error Message های مربوط به هر کدام از Property ها به عنوان یک Summary و یا خلاصه در بالای صفحه نشان داده خواهد شد. لطفاً دقت کنید که در این مثال از متد ValidationMessageFor برای هر کدام از فیلدها استفاده نکرده ایم.

نشان دادن Error Message های سفارشی

در استفاده از متد ValidationSummary می توانیم Error Message های سفارشی نیز تنظیم کنیم. برای مثال می خواهیم اگر نام مشخص شده برای StudentName از قبل در دیتابیس موجود باشد یک پیغام خطای سفارشی نشان بدهیم. در ابتدای کار باید Error Message های مورد نظر خود را به درون ModelState از Action Method مناسب اضافه کنید. این موضوع در کد زیر نشان داده شده است.

if (ModelState.IsValid) { 
       
  //check whether name is already exists in the database or not
  bool nameAlreadyExists = * check database *    
    
  if(nameAlreadyExists)
  {
    ModelState.AddModelError(string.Empty, "Student Name already exists.");
  
    return View(std);
  }
}

همانطور که در کد بالا مشاهده می کنید با استفاده از ModelState.AddModelError اقدام به اضافه کردن یک پیغام خطای سفارشی کرده ایم. حالا متد ValidationSummary بصورت خودکار تمامی Error Message های موجود در ModelState را در خروجی نشان می دهد. این موضوع در تصویر زیر قابل مشاهده است.

validationsummary demo2 - بررسی ایجاد کردن ValidationSummary در ASP.NET MVC

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد. از شما دعوت می‌کنیم که از دیگر آموزش های ما در رابطه با فریم ورک MVC استفاده کنید. لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش کامل توسعه وب اپلیکیشن با ASP.NET MVC مشاهده کنید.

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت