شماره تماس 09336863931 | 09178169907 پست الکترونیک provid.ir@gmail.com

اینترنت اشیاء یا اشیاء اینترنتی Internet of Things

اینترنت اشیاء یا اشیاء اینترنتی Internet of Things را در این قسمت از وبسایت آموزش برنامه نویسی پرووید به کاربران عزیز ارائه می نماییم .

اینترنت اشیاء یا اشیاء اینترنتی Internet of Things

با پیشرفت روز افزودن فناوری، تصور دنیایی که در آن‌ها همه چیز نه تنها از طریق شبکه مرتبط است بلکه به صورت خودکار فعالیت می‌کند دور از ذهن نیست. مثلاً شما در راه آمدن به خانه از سر کار هستید و ناگهان یک نوتیفیکیشن یا پیام روی گوشی خود دریافت می‌کنید که تخم مرغ یا کره ندارید (البته این پیام از طرف همسر شما نیست بلکه از طرف یک یخچال/فریزر هوشمند است!) در دنیای که در آینده‌ای نه چندان دور به این شکل اصطلاحاً Connected خواهد بود، دیگر ما نمی بایست نگران بسیاری از مسائل باشیم چرا خود اشیايی که در اطراف ما هستند به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که نیازی به مراقبت ما نداشته باشند و تمامی این‌ها به یمن وجود IoT است که مخفف واژگان Internet of Things می باشد.

Internet of Things

به طور خلاصه، IoT شبکه ای هوشمند از اشیاء (چیزها) است که بدون نیاز به دخالت انسان و با استفاده از شبکه اینترنتی می‌توانند به تعامل با یکدیگر بپردازند. در چنین حوزه ای، بیشتر تمرکز روی نحوه تعامل ماشین‌ها با یکدیگر است تا انسان‌ها با ماشین ها! برخی بر این باورند که ایده اولیه IoT در سال ۱۸۳۲ با ایده تلگراف الکترونیکی شکل گرفت. به هر حال، چه استارت ایده اولیه IoT با تلگراف الکترونیکی خورده باشد چه نخورده باشد، اختراع بارکد در سال ۱۹۵۲، اختراع اولین کامپیوتر پرتاپل در سال ۱۹۵۵ برای تقلب در قماربازی، اولین مسج در سال ۱۹۶۹، اولین دستگاه فروش نوشابه در سال ۱۹۸۲ و … همه و همه راه را برای IoT باز کرده‌اند تا ما امروز بنشینیم و برای آینده‌ای اینترنتی تر صحبت کنیم و این شد که اصطلاح Internet of Things توسط آقای کوین آشتون ابداع شد که دربرگیرنده مفهوم یکی سیستم جهانی از اشیاء مرتبط با یکدیگر است که از آن طریق کامپیوترها بدون دخالت انسان قادر به تشخیص اتفاقات دنیای پیرامون خود خواهند شد و بسته به نوع اتفاقات رخ داده، تصمیمی درست اتخاذ کنند. اصطلاح Internet of Things در فرهنگ فارسی به «اینترنت اشیاء» ترجمه شده است که با ذکر تاریخچه و ماهیت واقعی IoT، بدون شک انتخاب چنین معادلی کاری بس اشتباه بوده که متأسفانه در وب فارسی جا افتاده است. وقتی می‌گوییم اشیایی که از طریق اینترنت با یکدیگر صحبت می‌کنند و به تعامل با یکدیگر می پردازند، پس چه بهتر که چنین چیزی را تحت عنوان «اشیاء اینترنتی» بشناسیم تا اینترنت اشیاء!

اشیاء اینترنتی قرار است تا زندگی ما را به مراتب ساده‌تر سازند اما در عین حال زندگی ما ماشینی تر خواهد شد و مثلاً به جای اینکه خودمان زمانی که از سر کار بر‌می‌گردیم و برای گرفتن یک حس خوب و تجدید قوا، اقدام به آب دادن گل‌های باغچه کنیم، این کار را به ابزاری تحت عنوان Droplet واگذار می‌کنیم که می‌داند بر اساس شرایط جوی، نوع خاک باغچه، نوع گیاه و …، چقدر می بایست به هر گیاهی و در چه زمانی آب دهد! گفته می‌شود که تا سال ۲۰۲۰، چیزی در حدود ۲۶ میلیون دستگاهی که بتواند با سایر دستگاه‌ها متعامل برقرار سازد اختراع، طراحی، ساخته و عرضه به بازار خواهد شد. مجله معروف فروبس هم پیش‌بینی کرده که IoT بازار خرده فروشی در سال ۲۰۱۵ را در دست خواهد گرفت.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *