در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با الگوریتم خوشه بندی کا میانگین در سی شارپ #7 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

آشنایی با الگوریتم خوشه بندی کا-میانگین

خب از این قسمت به بعد به طور اساسی کار رو روی الگوریتم کا-میانگین شروع می کنیم. البته قبل از این که سراغ کد نویسی بریم بذارید یه کم در مورد نحوه ی کار این الگوریتم صحبت کنم. به عکس زیر که از ویکی پدیا آوردم دقت کنید.

k means clustering steps

یادتون هست که کار الگوریتم کا-میانگین خوشه بندی یه سری داده ها در گروه های متفاوت بود. به عکس های بالا از چپ به راست دقت کنید. توی عکس اول یه سری مربع های خاکستری رنگ داریم که قراره خوشه بندی بشن و توی دسته های مختلف قرار بگیرن. به علاوه، یه سری نقاط دایره ای رنگی هم داریم. در واقع این نقاط رنگی مشخص کننده یک خوشه هستند و با کمک اونها داده های دیگه رو خوشه بندی می کنیم.

اگر به عکس دوم نگاه کنید می بیند که مربع های خاکستری دیگه رنگ شدند. فضای اصلی هم به سه قسمت رنگی تقسیم شده که خب طبیعتاً محدوده ی هر خوشه رو نشون میده. هر کدوم از مربع ها که توی هر خوشه هستند، با اون دایره ها همرنگ شدند. اسم این دایره ها رو میذاریم Centroid (نقاط مرکزی).

توی عکس سوم یه سری تغییراتی انجام شده. در واقع بعضی از مربع ها توی خوشه ها جابجا شدند. این تغییر اونقدر انجام می پذیره که نهایتاً به عکس آخر برسیم. توی عکس آخر می بینید که خوشه بندی ما تکمیل شده و هر کدام از مربع ها دیگه توی بهترین خوشه ها قرار گرفتند.

در واقع، وظیفه ی الگوریتم خوشه بندی کا-میانگین هم همینه که خوشه بندی رو طوری تغییر بده تا داده ها توی بهترین خوشه ها قرار بگیرند به طوری که تفاوت داده های درون یک خوشه ی یکسان به حداقل و تفاوت داده های دو خوشه ی مختلف به حداکثر برسه.

تا اینجای کار رو بذاریم واسه امروز و توی پست بعدی حرفمون رو ادامه بدیم.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد.  لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش پیاده سازی الگوریتم خوشه بندی کا میانگین در سی شارپ مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *