در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با الگوریتم خوشه بندی کا میانگین در سی شارپ #3 صحبت خواهیم کرد. به ادامه ی مطلب بروید.

تعریف Data Model برنامه

توی این پست می خوام کار رو توی سی شارپ پیش ببرم. هنوز خیلی نکات در مورد الگورتیم کا-میانگین رو نگفتیم ولی خب ترجیح میدم که اونا رو در عمل بهتون بگم. اولین کاری که من انجام دادم، تعریف یک کلاس به عنوان Data Model برنامه است. اسم کلاس رو گذاشتم DataPoint و اینجوری تعریفش کردم:

 


public class DataPoint
{
public double Height { get; set; }
public double Weight { get; set; }
public int Cluster { get; set; }
public DataPoint(double height, double weight)
{
Height = height;
Weight = weight;
Cluster = 0;
}

public DataPoint()
{

}

public override string ToString()
{
return string.Format("{{{0},{1}}}", Height.ToString("f" + 1), Weight.ToString("f" + 1));
}
}

همونطور که می بینید این کلاس دو تا پروپرتی Height و Weight داره که قراره داده های مربوط به وزن و قد یه سری افراد رو ذخیره کنه. به علاوه، پروپرتی Cluster حاوی ایندکس خوشه ای هست که یک DataPoint توی اون قرار میگیره. مثلاً، اگر مقدار این پروپرتی برای یک شی از این کلاس برابر 3 باشه، یعنی اینکه این DataPoint توی خوشه ی 3 قرار داره. خب من یه کار دیگه هم انجام دادم و اونم Override کردن متد ToString هست. در واقع از این مدت برای نشون دادن DataPoint ها در یک سری TextBox استفاده کردم. همونطور که می بینید، این متد دو تا پروپرتی Height و Weight رو با فرمت {Height,Weight} بر می گردونه.

خب حالا که دیتا مدل برنامه رو ساختیم، بذارید بحثمون رو توی پست بعدی ادامه بدیم.

امیدواریم که این آموزش از وبسایت پرووید نیز مورد توجه تمامی دوستان عزیز قرار گرفته باشد.  لیست کامل این آموزش ها را می توانید در پست مربوط به آموزش پیاده سازی الگوریتم خوشه بندی کا میانگین در سی شارپ مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *