با قسمت اول از سری آموزش عملی مفاهیم و کاربردهای SignalR در دات نت از وبسایت پرووید در خدمت شما دوستان عزیز هستیم. برای دانلود این قسمت از آموزش به ادامه ی مطلب بروید.

SignalR چیست؟

رویکرد قدیمی ارتباط بین کلاینت و سرور بر بستر وب (مانند Http) به این شکل است که کلاینت به منظور دریافت اطلاعات، درخواستی را به سمت سرور ارسال می کند. سرور، پس از پردازش اطلاعات، پاسخ را به سمت کلاینت می فرستد. در واقع در این رویکرد، ارتباط بین کلاینت و سرور، قطع و وصل می شود.

امروزه برنامه های کاربردی فراوانی بر بستر وب ایجاد شده اند که با رویکرد ذکرشده، امکان پیاده سازی آن ها وجود نخواهد داشت. برنامه های گفتگوی آنلاین مثل Skype، Google Talk و …، داشبوردهای اطلاعاتی مثل نمودار اطلاعات بورس و همچنین بازی های آنلاین، از این نمونه هستند. در واقع در این نوع برنامه ها، نیاز به ارتباط دائم (Persistent Connection) بین کلاینت و سرور وجود دارد.

ASP.NET SignalR یک کتابخانه برای توسعه دهندگان ASP.NET  است تا بتوانند به سادگی برنامه های Real Time ایجاد کنند. قابلیت Real Time ویژگی است که باعث می شود سرور پس از دریافت داده ها آن ها را به کلاینت هایی که در حال حاضر به او متصل هستند ارسال کند. به جای روش های گذشته که سرور پس از ارسال یک درخواست اطلاعات را برای کلاینت می فرستاد در اینجا سرور اطلاعات را به محض دریافت به تمامی کلاینت های قابل دسترس ارسال می کند.

برخی از ویژگی های SignalR:

  • SignalR می تواند در انواع Application های Real Time مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که یک برنامه گفتگو (chat) را می خواهید ایجاد کنید می توانید از قابلیت SignalR استفاده کنید.
  • هر وقت که باید کاربر صفحه را Refresh کند تا اطلاعات جدید را ببیند، یا اطلاعات یک داشبورد را می خواهید لحظه ای نشان دهید، یا صفحاتی مثل داکیومنت ها که می خواهید لحظه به لحظه نمایش داده شود و همچنین ذخیره شود و مانیتوریگ اطلاعات سایت و… همه ی این مسائل را می توانید با استفاده از SignalR انجام دهید.
    SignalR همچنین نوع جدیدی از Application هایی که نیازمند بروز رسانی متوالی و دریافت اطلاعات از سمت سرور هستند را می تواند پشتیبانی کند، مثل بازی های آنلاین.
  • SignalR سورس باز است و امکان توسعه آن توسط برنامه نویسان مختلف وجود دارد.
  • استفاده از SignalR به همراه AngularJS، تجربه برنامه نویسی جذابی را برای شما فراهم خواهد آورد. بسته جامع آموزش AngualrJS را نیز می توانید از وبسایت پرووید خریداری نمائید.

آموزش عملی مفاهیم و کاربردهای SignalR در دات نت #1

دانلود فایل آموزش + اسلایدهای پاورپوینت

مدت زمان: 11:36    حجم فایل: 17.8Mb

mymatlab.blogfa.com      mymatlab.blogfa.comدر ویدئوهای بعدی، همراه با مثال های عملی، کاربردهای SignalR ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *