آموزش Dapper و دسترسی شی گرا به بانک اطلاعاتی #2 را در این قسمت از وبسایت آموزش برنامه نویسی پرووید دانلود کنید.

آموزش Dapper و دسترسی شی گرا به بانک اطلاعاتی #2

Dapper چیست؟

در واقع Dapper به ‌عنوان یک Micro ORM شناخته می شود چرا که قابلیت های بسیار کمتری نسبت به Entity Framework دارد. اما با توجه به اینکه داده های بانک های اطلاعاتی رابطه ای را در قالب Entity ها بازیابی می کند هنوز هم یک ORM است. با توجه به این موضوع که Dapper قرار است یک ORM سبک وزن باشد در استفاده از آن نیازی به ساختن کلاس Context شبیه به اتفاقی که در Entity Framework می‌افتد نیستیم. موضوع دیگر اینکه Dapper فقط از دستورات خام SQL برای گرفتن Query ها و آپدیت کردن داده ها استفاده می کند و امکان ساخت کلاس هایی که با جداول بانک های اطلاعاتی نگاشت بشوند وجود ندارد. علاوه بر این Dapper از روش Code First پشتیبانی نمی کند.

در واقع Dapper در قالب تعدادی Extension Method برای کلاس های Connection در ADO.NET پیاده‌سازی شده است. هرچند که قابلیت های Dapper به اندازه قابلیت های Entity Framework نیست اما اکستنشن های متعددی برای توسعه آن ساخته شده است. بعضی از این اکستنشن ها امکان انجام آپدیت به طور شی گرا و یا نگاشت کلاس ها به جداول بانک های اطلاعاتی را فراهم می کند.

زیبایی استفاده از Dapper در این است که شبیه به کتابخانه های جاوا اسکریپت شما فقط نیازمند به اضافه کردن کتابخانه هایی هستید که به آنها نیاز دارید. عیب این روش این است که شما نیاز به راه اندازی Dapper با اضافه کردن و استفاده از اکستنشن های کوچکتر دارید که این خود می‌تواند اثر منفی بر روی Performance داشته باشد.

استفاده از Dapper نیازمند به کدنویسی بیشتری نسبت به استفاده از Entity Framework و LINQ است. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که در ابتدای کار برای ساخت کلاس Context در Entity Framework نیازمند کدنویسی بیشتری هستیم. موضوع دیگر اینکه در استفاده از Dapper در مقایسه با ADO.NET به کدنویسی کمتری نیاز داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *