آموزش ASP.NET Web API

آموزش ASP.NET Web API

در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با آموزش ASP.NET Web API صحبت خواهیم کرد. ASP.NET Web API یک فریم ورک قابل گسترش است که برای ساخت سرویس ها بر اساس پروتکل HTTP مورد استفاده قرار می گیرد.

Web API چیست؟

بیاید قبل از تعریف کردن Web API ببینم یک API یا همان Application Programing Interface چه چیزی است. بر اساس تعریف ارائه شده توسط وب سایت ویکی پدیا برای کلمه API در برنامه نویسی کامپیوتر یک API یک مجموعه از روتین ها، پروتکل ها و ابزارهایی برای ساخت نرم افزارها و اپلیکیشن ها است. اگر بخواهیم به بیان ساده تر بگوییم یک API شبیه به یک واسط یا اینترفیس است که مجموعه ای از توابع را در اختیار برنامه نویس می گذارد و برنامه نویس می تواند با این مجموعه از توابع به ویژگی های خاص یا داده هایی از یک اپلیکیشن، سیستم عامل یا حتی سرویس های دیگر دسترسی پیدا کنند. بر اساس این تعریف می توانیم به این نتیجه برسیم که Web API نیز همانطور که از نامش بر می ‌آید یک API بر روی وب است که می‌تواند توسط پروتکل HTTP مورد دسترسی قرار بگیرد. دقت کنید که Web API یک تکنولوژی نیست بلکه یک مفهوم است.

ما می‌توانیم Web API را با استفاده از تکنولوژی های مختلف از قبیل جاوا و یا دات نت ایجاد کنیم. برای مثال REST API مربوط به Twitter امکان دسترسی برنامه نویسی وار را برای خواندن و نوشتن داده‌ها را به ما میدهد که با استفاده از آن ما می‌توانیم قابلیت‌های توئیتر را در درون برنامه خود داشته باشیم.

ASP.NET Web API چیست؟

به طور ساده ASP.NET Web API یک فریم ورک قابل گسترش است که برای ساخت سرویس ها بر اساس پروتکل HTTP مورد استفاده قرار می گیرد. این سرویس ها می توانند از درون اپلیکیشن ها و پلتفرم های متنوع و مختلفی از قبیل وب، ویندوز، موبایل و غیره مورد دسترسی قرار بگیرند. ASP.NET Web API کم و بیش شبیه به برنامه های وب ASP.NET MVC عمل می کند با این تفاوت که به جای برگرداندن یک HTML View به عنوان Response یک سری داده را بر می‌گرداند. از جهتی ASP.NET Web API شبیه به وب سرویس ها و سرویس‌ های WCF می باشد با این تفاوت که فقط از پروتکل HTTP پشتیبانی می کند.

ضمناً از شما دعوت می کنیم که از آموزش ویدئویی Web API با استفاده از ASP.NET Core از وبسایت پرووید نیز دیدن کنید.

لیست کامل سری آموزش های ASP.NET Web API

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت