آموزش شروع به کار با Entity Framework در دات نت #5 قسمت پنجم از یک سری آموزشی از وبسایت پرووید است که در رابطه با اصول مقدماتی کار کردن با تکنولوژی Entity Framework تنظیم شده است. پس از این دوره ی آموزشی می توانید از بسته های آموزشی وبسایت پرووید در رابطه با Entity Framework را استفاده کنید.

در قسمت قبلی از این آموزش در مورد اینکه Entity Framework چگونه کار می کند صحبت کردیم.

معماری Entity Framework

تصویر زیر معماری کلی Entity Framework را نشان می دهد. بیایید در قسمت بعدی از این آموزش از وب سایت پرووید در رابطه با هر کدام از این Component ها صحبت کنیم.

اولین Component همان Entity Data Model است که شامل سه قسمت اصلی با نامهای Conceptual Model و Mapping و Storage Model می باشد.

آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری دیدن کنید.

Conceptual Model چیست؟

Conceptual Model از Model Class ها و Relationship های بین آنها تشکیل شده است. این مدل کاملا مستقل از Design بانک اطلاعاتی شما و Schema آن می باشد.

Storage Model چیست؟

Storage Model حاوی مدل طراحی بانک اطلاعاتی شماست که شامل جداول، View ها، Stored Procedure ها، Relationship ها و همچنین کلید ها می باشد.

Mapping چیست؟

Mapping شامل اطلاعاتی در رابطه با اینکه چگونه Conceptual Model به Storage Model نگاشت یا Map شود می باشد.

LINQ to Entites چیست؟

LINQ to Entities یک Query Language یا زبانی برای نوشتن Query است و برای Query گرفتن از Object Model استفاده می شود. خروجی LINQ to Entities همان Entity هایی می باشند که در درون Conceptual Model تعریف شده ‌اند. در این قسمت می توانید از مهارت های خود در LINQ استفاده کنید.

بسته ی جامع 5 Entity Framework

از شما دعوت می کنیم از بسته ی جامع 5 Entity Framework دیدن کنید.

Entity SQL چیست؟

Entity SQL یک Language Query شبیه به LINQ to Entities می باشد. اما اندکی دشوارتر از آن است و برنامه نویس می بایست آن را به صورت جداگانه یاد بگیرند.

Object Service چیست؟

Object Service نقطه ورود یا Entry Point اصلی به دسترسی داده ها از بانک اطلاعاتی و Return کردن آنها می باشد. Object Service مسئول Materialization است. Materialization فرآیندی است که در آن داده های Return شده از یک Entity Client Data Provider به یک Entity Object Structure تبدیل می‌شود.

Entity Client Data Provider چیست؟

Entity Client Data Provider مسئولیت اصلی این لایه تبدیل کردن دستورات LINQ to Entities یا Entity SQL به دستورات SQL ای است که توسط بانک اطلاعاتی فهمیده بشود. این این لایه با ADO.NET Data Provider ارتباط برقرار کرده که آن لایه به نوبه خود داده ها را به سمت بانک اطلاعاتی ارسال یا از بانک اطلاعاتی بازیابی می کند.

ADO.NET Data Provider چیست؟

ADO.NET Data Provider با استفاده از دستورات استاندارد ADO.NET با بانک اطلاعاتی ارتباط برقرار میکند.

در قسمت بعدی از این آموزش در مورد کلاس Context در Entity Framework صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *