آموزش شروع به کار با Entity Framework در دات نت #4 قسمت چهارم از یک سری آموزشی از وبسایت پرووید است که در رابطه با اصول مقدماتی کار کردن با تکنولوژی Entity Framework تنظیم شده است. پس از این دوره ی آموزشی می توانید از بسته های آموزشی وبسایت پرووید در رابطه با Entity Framework را استفاده کنید.

در قسمت قبلی از این آموزش به بررسی Workflow ابتدایی در Entity Framework پرداختیم.

Entity Framework چگونه کار می کند؟

در این قسمت از این آموزش از وب سایت پرووید نگاهی به نحوه کار کردن Entity Framework خواهیم انداخت. API مربوط به Entity Framework حاوی قابلیت هایی برای Map کردن Domain Entity ها به Database Schema است. ترجمه کردن و اجرای دستورات LINQ به دستورات SQL و ردگیری تغییراتی که بر روی Entity ها در زمان طول عمر آنها رخ می‌ دهد (که با نام Change Tracking شناخته می‌ شود) و نهایتاً ذخیره کردن این تغییرات بر روی دیتابیس از دیگر قابلیت های Entity Framework است. در تصویر زیر API مربوط به Entity Framework را مشاهده می کنید.

تعریف Entity Data Model

اولین وظیفه ی API مربوط به Entity Framework ساختن Entity Data Model است. Entity Data Model یا EDM یک نمایش درون حافظه ای از تمام متا دیتای مربوطه که شامل Conceptual Model و Storage Model و Mapping های بین آنها است می باشد. لطفاً تصویر زیر را ببینید.

تعریف Conceptual Model

در Entity Framework این مدل بر اساس Domain Class ها و کلاس Context و Convention های پیش فرضی که در Domain Class های خود لحاظ کرده اید و Configuration های احتمالی که لحاظ کرده اید ساخته می شود.

تعریف Storage Model

در Entity Framework این مدل بر اساس Schema بانک اطلاعاتی که قرار است با آن کار کنید ساخته می شود. در روش Code First این مدل بر اساس Conceptual Model ساخته خواهد شد. در روش Database First این مدل بر اساس بانک اطلاعاتی مورد استفاده ساخته می شود.

بسته ی جامع 5 Entity Framework

از شما دعوت می کنیم از بسته ی جامع 5 Entity Framework دیدن کنید.

تعریف Mapping ها

در رابطه با Mapping ها در Entity Framework باید بگوییم که Entity Framework شامل اطلاعاتی برای Map کردن Conceptual Model به Storage Model می باشد. به عبارت دیگر برای Map کردن Entity Class ها به Schema بانک اطلاعاتی Entity Framework بر اساس Entity Data Model دستورات CRUD را برای شما اجرا می کند. این قضیه با استفاده کردن از EDM در ساخت دستورات SQL از طریق دستورات LINQ و تبدیل آنها به دستوراتی INSERT و UPDATE و یا DELETE مربوطه و اجرا کردن آن ها بر روی بانک اطلاعاتی انجام می شود.

آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری دیدن کنید.

Query گرفتن

در Entity Framework دستورات LINQ به دستورات SQL تبدیل شده و آنها برای اجرا به سمت بانک اطلاعاتی ارسال می شوند. این قضیه توسط EDM انجام می شود. علاوه بر این نتایج اجرای دستورات SQL بر روی بانک اطلاعاتی تبدیل به Entity Object ها می ‌شود و در درون فضای برنامه نویسی شی گرای شما مورد استفاده قرار می گیرند.

ذخیره کردن تغییرات

در Entity Framework دستورات INSERT و UPDARE و DELETE ای که بر اساس State مربوط به Entity ها (در ادامه در این رابطه صحبت خواهیم کرد.) لحاظ می شود در زمان فراخوانی متد SaveChanges بر روی بانک اطلاعاتی اجرا می‌کنند. Entity Framework مکانیزم Change Tracking مربوط به هر کدام از Entity ها را در نظر گرفته و در زمان صدا زدن متد SaveChanges تغییرات رخ داده بر روی آنها را به سمت بانک اطلاعاتی ارسال می‌کند.

در قسمت بعدی از این آموزش به بررسی معماری Entity Framework خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *