آموزش شروع به کار با Entity Framework در دات نت #2 قسمت دوم از یک سری آموزشی از وبسایت پرووید است که در رابطه با اصول مقدماتی کار کردن با تکنولوژی Entity Framework تنظیم شده است. پس از این دوره ی آموزشی می توانید از بسته های آموزشی وبسایت پرووید در رابطه با Entity Framework را استفاده کنید.

در قسمت قبلی از این آموزش به تعریف تکنولوژی Entity Framework پرداختیم.

برخی از ویژگی های Entity Framework

در ادامه به بعضی از ویژگی ‌های Entity Framework اشاره خواهیم کرد. ویژگی Cross Platform بودن: Entity Framework Core یک فریم ورک Cross Platform است که می تواند بر روی ویندوز لینوکس و Mac اجرا شود. ویژگی Model سازی: Entity Framework یک Entity Data Model را بر اساس کلاس های POCO یا همان Plain Old CLR Object می سازد. کلاس های POCO کلاس ‌هایی هستند که حاوی تعدادی پروپرتی Public با قسمت get و set هستند. سپس با استفاده از این Entity Data Model و کلاس‌های POCO داده‌هایی را بر روی بانک اطلاعاتی ذخیره کرده یا از آن بازیابی می‌کند و اشیایی از Model را با این داده ‌ها پر می‌ کند.

ویژگی Query گرفتن: Entity Framework امکان استفاده کردن از دستورات LINQ را برای بازیابی داده ‌ها از بانک اطلاعاتی در اختیار ما قرار میدهد. در این میان Database Provider مربوطه این دستورات LINQ را به دستورات خاص آن دیتابیس تبدیل می‌کند. (برای مثال دستورات SQL برای بانک ‌های اطلاعاتی رابطه ای) علاوه بر این با استفاده از Entity Framework امکان اجرا کردن دستورات خام SQL به طور مستقیم بر روی بانک اطلاعاتی وجود دارد.

ویژگی Change Tracking: با استفاده از این ویژگی تغییرات رخ داده بر روی Business Entity ها (به عبارت دیگر مقادیر درون پروپرتی های آنها) رد گیری شده و در زمان صدور دستور این تغییرات به سمت بانک اطلاعاتی ارسال می شوند که این منجر به اجرا شدن دستور متناسب SQL بر روی دیتابیس برای به روز رسانی داده ها می سود.

ویژگی Save کردن: Entity Framework بر اساس دستوراتی که بر روی Business Entity های ما رخ داده اند دستورات متناسب از قبیل INSERT و UPDATE و یا DELETE را به سمت دیتابیس ارسال می‌کند. این قضیه زمانی که از متد SaveChanges استفاده می‌کنیم رخ می‌دهد. علاوه بر این نسخه Asynchronous این متد با نام SaveChangesAsync موجود است.

ویژگی Concurrency: تکنولوژی Entity Framework به صورت پیشفرض از Optimistic Concurrency یا همروندی خوش ‌بینانه استفاده می‌کند تا بتواند در زمان شرایط RACE تغییرات انجام شده توسط یک کاربر بر روی داده ها پس از Fetch شدن آن داده مدیریت کند.

بسته ی جامع 5 Entity Framework

از شما دعوت می کنیم از بسته ی جامع 5 Entity Framework دیدن کنید.

ویژگی تراکنش ‌ها: جالب است بدانید که Entity Framework مدیریت تراکنش ها را به صورت خودکار در زمان Query گرفتن یا Save کردن داده ها انجام می دهد. علاوه بر این می توانیم گزینه‌ هایی برای Customize کردن مدیریت تراکنش ها در Entity Framework لحاظ کنیم.

ویژگی Caching: عملیات Caching در Entity Framework تا سطح اول به صورت Built-in پیاده سازی شده است. بنابراین انجام Query های تکراری باعث خوانده شدن داده ها از دیتابیس نشده و داده های مورد نظر از Cache خوانده می شوند.

ویژگی Convention های Built-in: این ویژگی در Entity Framework پیکربندی های پیش فرضی را برای ما انجام می دهد.

آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری دیدن کنید.

ویژکی Configuration ها: با استفاده از Data Annotation ها که Attribute های دات نت هستند و یا حتی استفاده از Fluent API می توانیم بعضی از Convention های پیش فرض درون Entity Framework را Override کرده و با استفاده از این کار Entity Framework را پیکربندی کنیم.

ویژگی Migration ها: خوشبختانه Entity Framework دارای دستورات متعددی برای پیاده سازی Migration ها است که با استفاده از NuGet Package Manager Console یا Command Line Interface قابل انجام هستند. این دستورات امکان ایجاد کردن یا مدیریت کردن دیتابیس مربوطه را برای ما فراهم می کنند.

در قسمت بعدی از این آموزش به بررسی Workflow ابتدایی در Entity Framework می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *