آموزش شروع به کار با Entity Framework در دات نت #10 قسمت دهم از یک سری آموزشی از وبسایت پرووید است که در رابطه با اصول مقدماتی کار کردن با تکنولوژی Entity Framework تنظیم شده است. پس از این دوره ی آموزشی می توانید از بسته های آموزشی وبسایت پرووید در رابطه با Entity Framework را استفاده کنید.

در قسمت قبلی از این آموزش در مورد تعریف Entity State در Entity Framework صحبت کردیم.

روشهای توسعه با استفاده از Entity Framework

به طور کلی سه روش مختلف توسعه نرم افزار با استفاده از Entity Framework وجود دارد که از قرار زیر هستند:

  • Database-First
  • Code-First
  • Model-First

در ابتدا به بررسی روش Database-First می پردازیم.

بسته ی جامع 5 Entity Framework

از شما دعوت می کنیم از بسته ی جامع 5 Entity Framework دیدن کنید.

روش Database-First Approach

در این روش شما ابتدا بانک اطلاعاتی خود را تشکیل داده و سپس کلاس Context و Entity های مربوطه را با استفاده از یک Wizard که در درون ویژوال استودیو لحاظ شده است ایجاد می‌کنید.

علاوه بر استفاده از این Wizard می توانید کلاس Context و Entity ها را با استفاده از یک سری از دستورات Entity Framework ایجاد کنید.

آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری دیدن کنید.

روش Code-First

در این روش در ابتدای کار هیچ بانک اطلاعاتی موجود نمی باشد. در واقع با استفاده از این روش شما کار را با ساختن Entity های خود در قالب تعدادی Domain Class و البته کلاس Context آغاز می کنید. پس از آن با استفاده از دستورات مربوط به قابلیت Migration در Entity Framework بانک اطلاعاتی شما بر اساس کلاس Context و Entity های تعریف شده ساخته می شود.

برنامه نویس هایی که از Domain-Driven Design استفاده می‌ کنند این روش را ترجیح می دهند. در واقع آنها ترجیح می‌ دهند که در ابتدای کار Domain Clasd های خود را ایجاد و از روی آنها بانک اطلاعاتی را بسازند. ضمناً جا دارد خدمت شما عرض کنیم که آموزش های ما در حوزه Domain-Driven Design از روی وبسایت پرووید قابل تهیه می باشد.

روش Model-First

در این روش شما در ابتدای کار Entity ها و Relationship ها و Inheritance احتمالی بین آنها را در درون ویژوال استودیو با یک ابزار Drsigner ساخته و سپس Entity ها و کلاس Context و Script مربوط به ساختن بانک اطلاعاتی را ایجاد می کنید.

انتخاب یک روش توسعه مناسب برای نرم افزار شما با استفاده از Entity Framework

برای انتخاب یکی از سه روشی که در قسمت بالا مطرح شد میتوانید از فلوچارتی که در قسمت پایین مشاهده میکنید استفاده کنید و بر اساس آن بهترین روش را برای برنامه خود استفاده کنید.

بر اساس فلوچارتی که در قسمت بالا نشان داده میشود اگر در ابتدا Domain Class ها را ایجاد کرده اید ولی بانک اطلاعاتی ندارید می توانید از روش Code-First استفاده کنید چرا که می توانید بانک اطلاعاتی خود را از کلاس هایی که ایجاد کرده اید بسازید. اما اگر یک بانک اطلاعاتی دارید می‌توانید از روش Database-First استفاده کرده و از Wizard ی که در درون ویژوال استودیو طراحی شده است اقدام به ساخت Entity ها و کلاس Context کنید. اگر نه بانک اطلاعاتی دارید و نه Domain Class ی که تعریف شده باشد و ترجیح می‌ دهید که به صورت گرافیکی اقدام به ساخت مدل بانک اطلاعاتی خود کنید از روش Model-First استفاده کنید که در آن می توانید در ویژوال استودیو به صورت گرافیکی Entity ها و Relationship بین آنها را ساخته و سپس کلاس Context و Entity ها را ایجاد کنید.

در قسمت بعدی از این آموزش در مورد روش های مختلف Persistence سازی در Entity Framework صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *