آموزش شروع به کار با Entity Framework در دات نت #1 قسمت اول از یک سری آموزشی از وبسایت پرووید است که در رابطه با اصول مقدماتی کار کردن با تکنولوژی Entity Framework تنظیم شده است. پس از این دوره ی آموزشی می توانید از بسته های آموزشی وبسایت پرووید در رابطه با Entity Framework را استفاده کنید.

تکنولوژی Entity Framework چیست؟

قبل از دات نت فریم ورک ورژن 3.5 برنامه نویسان اغلب از کد های ADO.NET برای لایه ی Data Access در برنامه‌های Enterprise استفاده می کردند. به عبارت دیگر زمانی که برنامه قصد بازیابی اطلاعات از دیتابیس یا ذخیره کردن اطلاعات بر روی دیتابیس را داشت از دستورات ADO.NET استفاده می‌شد. ما از کلاس هایی از قبیل Connection برای برقراری یک اتصال به بانک اطلاعاتی استفاده می‌کردیم. پس از آن از یک DataSet برای خواندن و ارسال داده ها به سمت دیتابیس استفاده می‌کردیم. علاوه بر این داده هایی که در یک DataSet بودند را می‌توانستیم به Object هایی تبدیل کنیم یا Object هایی را به داده های درون DataSet تبدیل کنیم و در این بین Business Rule هایی که مد نظرمان بود را اعمال کنیم. این فرآیند خسته کننده و مستعد خطا بود.

بسته ی جامع 5 Entity Framework

از شما دعوت می کنیم از بسته ی جامع 5 Entity Framework دیدن کنید.

مایکروسافت با معرفی تکنولوژی Entity Framework تمامی این عملیات و فعالیت های مربوط به کار کردن با دیتابیس را به صورت خودکار در آورد.

تکنولوژی Entity Framework یک تکنولوژی Open Source است که برای برنامه های دات نت مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی توسط مایکروسافت پشتیبانی می شود. در واقع Entity Framework به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهند که با داده های برنامه خود در Object هایی از Domain Class ها کار کنند و نیازی به درگیر شدن با جداول بانک های اطلاعاتی و دنیای Relational نداشته باشند. با استفاده از Entity Framework توسعه دهندگان می توانند در سطح بالاتری از Abstraction با داده ها کار کنند و برنامه های Data Orientated را با راحتی بیشتری ایجاد و نگهداری کنند و نیازی به نوشتن کدهای مربوط به برنامه های سنتی کار با داده ها نداشته باشند. در واقع با استفاده از Entity Framework توسعه دهندگان نیاز به نوشتن کد کمتری دارند.

آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش نکات طلایی Entity Framework برای برنامه های تجاری دیدن کنید.

اگر بخواهیم یک تعریف رسمی از تکنولوژی Entity Framework را خدمت شما عرض کنیم باید بگوییم که این تکنولوژی یک ORM که مخفف Object Relational Mapper است می باشد و اجازه می دهد که توسعه دهندگان دات نت با دیتابیس از طریق کلاس ها و Object های مربوط به Domain کار کنند و نیاز به نوشتن کد های Data Access که اغلب توسط برنامه نویسان برای دسترسی به بانک اطلاعاتی نوشته می‌شد را مرتفع می‌کند. تصویر زیر جایگاه تکنولوژی Entity Framework را در معماری نرم افزار شما نشان می دهد.

با توجه به این تصویر تکنولوژی Entity Framework بین Business Entity ها یا همان Domain Class ها و دیتابیس قرار می گیرد. در واقع این تکنولوژی داده های موجود در Business Entity ها را بر روی دیتابیس ذخیره کرده و داده‌های دیتابیس را بازیابی کرده و آنها را تبدیل به اشیایی از Business Entity ها می کند. تمامی این کارها به صورت خودکار انجام می پذیرد.

در قسمت بعدی از این آموزش در مورد برخی از ویژگی های Entity Framework صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *