در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با آموزش شروع به کار با ASP.NET Web API صحبت خواهیم کرد.

Web API چیست؟

بیاید قبل از تعریف کردن Web API ببینم یک API یا همان Application Programing Interface چه چیزی است. بر اساس تعریف ارائه شده توسط وب سایت ویکی پدیا برای کلمه API در برنامه نویسی کامپیوتر یک API یک مجموعه از روتین ها، پروتکل ها و ابزارهایی برای ساخت نرم افزارها و اپلیکیشن ها است. اگر بخواهیم به بیان ساده تر بگوییم یک API شبیه به یک واسط یا اینترفیس است که مجموعه ای از توابع را در اختیار برنامه نویس می گذارد و برنامه نویس می تواند با این مجموعه از توابع به ویژگی های خاص یا داده هایی از یک اپلیکیشن، سیستم عامل یا حتی سرویس های دیگر دسترسی پیدا کنند. بر اساس این تعریف می توانیم به این نتیجه برسیم که Web API نیز همانطور که از نامش بر می ‌آید یک API بر روی وب است که می‌تواند توسط پروتکل HTTP مورد دسترسی قرار بگیرد. دقت کنید که Web API یک تکنولوژی نیست بلکه یک مفهوم است.

بسته ی

آموزش ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0

از شما دعوت می کنیم از بسته ی آموزش ساخت Web API در ASP.NET Core 2.0 دیدن کنید.

ما می‌توانیم Web API را با استفاده از تکنولوژی های مختلف از قبیل جاوا و یا دات نت ایجاد کنیم. برای مثال REST API مربوط به Twitter امکان دسترسی برنامه نویسی وار را برای خواندن و نوشتن داده‌ها را به ما میدهد که با استفاده از آن ما می‌توانیم قابلیت‌های توئیتر را در درون برنامه خود داشته باشیم.

ASP.NET Web API چیست؟

به طور ساده ASP.NET Web API یک فریم ورک قابل گسترش است که برای ساخت سرویس ها بر اساس پروتکل HTTP مورد استفاده قرار می گیرد. این سرویس ها می توانند از درون اپلیکیشن ها و پلتفرم های متنوع و مختلفی از قبیل وب، ویندوز، موبایل و غیره مورد دسترسی قرار بگیرند. ASP.NET Web API کم و بیش شبیه به برنامه های وب ASP.NET MVC عمل می کند با این تفاوت که به جای برگرداندن یک HTML View به عنوان Response یک سری داده را بر می‌گرداند. از جهتی ASP.NET Web API شبیه به وب سرویس ها و سرویس‌ های WCF می باشد با این تفاوت که فقط از پروتکل HTTP پشتیبانی می کند.

ویژگیهای ASP.NET Web API

  • ASP.NET Web API یک پلتفرم ایده آل برای ساخت سرویس ‌های RSTful می باشد.
  • ASP.NET Web API سوار بر ASP.NET است و از Pipeline معروف Request/Response مربوط به ASP.NET پشتیبانی می کند.
  • ASP.NET Web API افعال HTML (منظور همان HTML Verb ها از قبیل GET PUT POST DELETE می باشد) را به نام متد هایی که تعریف شده‌اند نگاشت می‌کند.
  • ASP.NET Web API فرمت های مختلفی را برای بازگرداندن Response پشتیبانی می‌کند. به صورت Built-in از فرمت های JSON و BSON و XML پشتیبانی می شود.
  • ASP.NET Web API قابل Host شدن در IIS و یا به صورت Self-hosted یا حتی هر وب سرور دیگری که از دات نت 4 پشتیبانی می کند می باشد.
  • فریم ورک ASP.NET Web API شامل یک HttpClient جدید برای ارتباط برقرار کردن با سرور Web API است. این HttpClient می‌تواند در سمت سرور ASP.NET MVC و Windows Form Application ها، Console Application ها و نوع دیگر برنامه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *