آموزش اصول SOLID در برنامه نویسی شی گرا

آموزش اصول SOLID در برنامه نویسی شی گرا

در این پست از وبسایت پرووید در رابطه با آموزش اصول SOLID در برنامه نویسی شی گرا صحبت خواهیم کرد.

در این سری آموزشی از سایت پرووید قصد داریم، در رابطه با اصول SOLID در نرم افزارهای شی‌گرا و همچنین برنامه نویسی شی‌گرا صحبت کنیم. دقت کنید که پیش از این آموزش ویدیویی رایگان اصول SOLID بروی وب سایت پرووید منتشر شده است. علاوه بر این می‌توانید برای اطلاعات دقیق‌تر و عمیق‌تر از این اصول، از بسته آموزش ویدیویی SOLID استفاده کنید.

SOLID چیست ؟

اصول SOLID از پنج اصل مدیریت وابستگی‌ها و یا اصطلاحاً Dependency Management در برنامه نویسی و طراحی شی‌گرا تشکیل شده است. کلمه SOLID سرنام پنج کلمه مختلف است که در ابتدا توسط رابرت سی مارتین مطرح شد. همانطور که گفته شد، در کلمه SOLID هر حرف نمایانگر یکی از اصول پنجگانه SOLID می‌باشد. در برنامه‌نویسی و طراحی شی‌گرا زمانی که بحث مدیریت وابستگی‌ها به طور نامطلوب مدیریت شود، کد نهایی خاصیت‌هایی از قبیل Rigidity یا شکنندگی و Fragility یا سست بودن، و همچنین عدم قابلیت استفاده مجدد را پیدا خواهد کرد. کد Rigid به کدی گفته می‌شود، که ایجاد تغییر درآن بسیار دشوار است. به عبارت دیگر اگر نیاز به تغییر دادن Functionality های از قبل موجود و یا حتی اضافه کردن قابلیت‌های جدید در یک کد Rigid باشد، این کار با دشواری زیاد انجام پذیر خواهد بود.

بسته ی آموزش ویدئویی اصول SOLID در طراحی شی گرا

از شما دعوت می کنیم که از بسته ی آموزش ویدئویی اصول SOLID در طراحی شی گرا دیدن کنید.

کدی که Fragile یا اصطلاحاً شکننده می‌باشد، کدی است که مستعد دچار شدن به خطاها و باگ‌ها خواهد بود، خصوصاً اگر در یک قسمت دیگر و یا حتی بهتر است بگوئیم یک ماژول دیگر از کد تغییری ایجاد شود، کد دیگری که در ماژول دیگری وجود دارد، دچار خطا می‌شود. چنین کدی را شکننده یا Fragile می‌گویند. اگر از اصول پنچگانه SOLID در طراحی و برنامه‌ نویسی شی‌گرا استفاده کنیم، کد نهایی قابلیت انعطاف‌پذیری بالاتری را خواهد داشت، و احتمال استفاده مجدد از آن بسیار بیشتر خواهد بود.

در ابتدا یک دید بسیار بالا از این اصول پنجگانه به شما ارائه خواهد شد. دقت کنید که برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در رابطه با اصول پنجگانه SOLID توصیه میکنیم از بسته ی آموزش ویدئویی اصول SOLID در طراحی شی گرا استفاده کنید.

ضمناً از شما دعوت می کنیم که از یک سری آموزشی رایگان با عنوان آموزش ویدئویی اصول SOLID در برنامه نویسی شی گرا دیدن کنید.

لیست کامل سری آموزش اصول SOLID در برنامه نویسی شی گرا

مرتضی گیتی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت